Soňa Peková, ale i další, šíří velmi zavádějící informaci, že na půdě OSN se hovořilo o tom, že na Ukrajině existovaly americké biologické laboratoře nebo se tam dokonce vyvíjely biologické zbraně.

Demagog.cz se podíval na to, jak to tedy s konferencí na půdě OSN bylo. Konference na půdě OSN s názvem Hrozby pro mezinárodní mír a bezpečnost vyplývající z vojensko-biologických aktivit v regionech celého světa skutečně proběhla 6. dubna 2022. Nejednalo se nicméně o klasický summit či konferenci OSN, nýbrž o setkání v tzv. formátu Arria, tedy o neformální jednání států Rady bezpečnosti OSN. Jde o fórum, které státům umožňuje předkládat vlastní pohledy a záměry, přičemž schůzi z 6. dubna organizovala Ruská federace.

Schůzi předsedal zástupce ruského vyslance při OSN Dmitrij Poljanskij, který uvedl tři další řečníky: náčelníka ruských vojsk radiační, chemické a biologické ochrany generála Igora Kirillova, bulharskou novinářku Diljanu Gajtandžievu a ruského televizního novináře Arkadije Mamontova.

Ačkoliv na konferenci Rady bezpečnosti OSN ruská strana přednesla řadu obvinění, žádné důkazy ani dokumenty dokládající vývoj biologických zbraní na Ukrajině nepřinesla. Vyjma uvedených dokumentů ruští zástupci ani nemluvili o ničem, co bylo v laboratořích “zajištěno”, jak uvádí Soňa Peková. Doplňme, že přímo na setkání OSN ruskou prezentaci kritizovalo např. Norsko, jehož zástupce zde uvedl, že Rusko nedokázalo předložit žádné věrohodné důkazy pro svá tvrzení a setkání OSN zneužilo pro šíření dezinformací. Podobně se vyjádřilo také Irsko či Albánie.

Mezi Spojenými státy a Ukrajinou skutečně existuje dohoda z roku 2005 vztahující se k biologickým laboratořím. Jejím cílem však není výroba biologických zbraní, právě naopak. Americké Ministerstvo obrany dlouhodobě spolupracuje s ukrajinskou vládou v rámci programu Biological Threat Reduction Program (Program snižování biologických hrozeb). Jeho cílem je zabezpečit patogeny a toxiny využívané ve výzkumu. Spojené státy také pomáhají s odhalováním případných ohnisek nebezpečných chorob a podobných hrozeb. V rámci tohoto programu se USA podobně angažují také v dalších státech post-sovětského prostoru. Dříve se jednalo i o likvidaci původních sovětských laboratoří na výrobu biologických zbraní. Uveďme také, že Ukrajina má na svém území (tak jako většina zemí), mnoho výzkumných laboratoří, které finančně podporuje nejen USA, ale také například Světová zdravotnická organizace.

Nepodložená obvinění z vývoje biologických zbraní na Ukrajině se objevují téměř od počátku ruské invaze. Jednak jde o příspěvky šířící se napříč sociálními sítěmi, jednak o tvrzení ruských představitelů. Generál Kirillov ostatně již 17. března pro ruskou tiskovou agenturu TASS prohlásil, že ruská armáda získala dokumenty dokazující americké zapojení do údajného vývoje a testování biologických zbraní na Ukrajině. Pro žádné podobné tvrzení však nebyly předloženy konkrétní doklady.

Zdroj: Demagog.cz


author