Nejdříve Ukrajinci, teď jsou nacisti i Finové. Prokremelsky smýšlejícím lidem vadí, že Finsko vstupuje do NATO, právě jako i vzdor odporu k ruské agresi na Ukrajině. Připomínají, že finské letectvo mělo do nedávna ve znaku hákový kříž. To je sice pravda, ale nejednalo se o nacistický symbol. Příspěvek vytržený z kontextu šířil například známý proruský aktivista Pavel Matějka nebo podobně smýšlející Radka Tesařová.

A jak je to s tím hákovým křížem ve znaku finského letectva? Pravda je, že letectvo mělo hákový kříž ve znaku do roku 2017. Nejednalo se však o nacistický symbol. Finské letectvo se objevilo v roce 1918, kdy švédský hrabě Eric von Rosen daroval zemi svůj letoun Thulin Type D. Ředitel finského leteckého muzea Kai Mecklin potvrdil , že se jedná o osobní znak von Rosena, a nikoli o symbol podpory nacismu. Je třeba poznamenat, že později se švédský hrabě stal jedním z vůdců švédského národního socialismu a sestra jeho manželky se provdala za Hermanna Göringa , jednoho z Hitlerových nejbližších spolupracovníků, kterého norimberský tribunál odsoudil k smrti za válečné zločiny.

Není ovšem pravdivé tvrzení, že hákový kříž, který byl dříve na znaku finského letectva, byl nacistickým symbolem. Na logu místního vojenského letectví se objevil v roce 1918 jako osobní znak majitele prvního letounu letectva a v symbolech nacistické strany se začal používat až o dva roky později. Podle generála Jariho Mikkonena právě kvůli zmatkům, které takový znak mnohým způsobil (a jak nyní vidíme, stále způsobuje), bylo rozhodnuto o jeho změně.

Více na webu Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.