Kolem této otázky se šíří množství mýtů a dezinformací. Je však skutečně pravda, že vývoj vakcín běžně trvá mnoho let. Proto je zcela legitimní ptát se, jak je možné, že se tento proces podařilo v případě vakcíny proti Covid-19 tak výrazně zrychlit.

ZDE JE PODROBNÉ VYSVĚTLENÍ

  1. Vývoj vakcíny na Covid-19 se v tomto roce stal absolutní prioritou ve vědeckých a farmaceutických kruzích. V tomto roce se na to soustředilo enormní množství energie a financí i za cenu odložení jiných projektů. Díky tomu mohly výrobci vakcín maximalizovat počet expertů a vědců, kteří na vývoji vakcín pracovali.
  2. Množství procesů, které souvisejí s vývojem a testováním vakcíny bylo optimalizovano a odbyrokratizováno, ale nikdy ne na úkor samotné bezpečnosti. Klinické zkoušení jako takové probíhá standardně. Zjednodušené a zrychlené je to, co se děje kolem nich.
  3. Za normálních okolností jednotlivé fáze preklinického a klinického zkoušení následují postupně jedna za druhou. V tomto případě se spouštěli souběžně – ještě předtím, než bylo dokončeno první kolo, startovalo druhé kolo. Většímu riziku tak mohou být potenciálně vystaveni dobrovolníci v jednotlivých fázích klinického zkoušení, ale výsledný produkt musí projít všemi fázemi stejně jako jakákoli jiná vakcína. Výsledná vakcína tak bude stejně bezpečná.
  4. Kvůli pandemii a mimořádné rozšířenosti koronaviru bylo relativně jednoduché najít dobrovolníků, kteří se během testování nakazí koronavirem (což je nezbytná součást testování účinnosti vakcíny). Při vývoji vakcín na vzácnější onemocnění, toto může trvat i celé roky, v tomto případě to bylo mnohem rychleji.
  5. Některé společnosti začaly se samotnou výrobou vakcín ještě před jejich definitivním finálním schválením, čímž samy šly do rizika. Pokud budou jejich vakcíny schváleny, dostanou se tak rychleji na trh. Pokud nebudou schváleny, mohou vyrobené vakcíny vyhodit.
  1. Díky tomu, že velmi mnoho lidí po celém světě bude očkovaných v krátkém čase, i extrémně vzácné případy vedlejších účinků budou odhaleny velmi rychle (Velká Británie a Maďarsko začínají očkovat již v těchto dnech).
  2. Při vývoji vakcíny proti Covid-19 bylo možné navázat na výzkum a vývoj vakcíny na onemocnění MERS, které je také způsobeno koronavirem.

ZAJÍMAVOST

mRNA vakcína of firmy Moderna, která momentálně čeká na schválení, byla vyvinuta již 13. ledna 2020, tedy jen týden poté, co čínští vědci zveřejnili genetickou sekvenci korona viru. Po celý rok probíhalo její zkoušení, testování, analyzování a následně schvalovací proces.

Děkujeme Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv za spolupráci na tomto příspěvku! Pro další informace o vývoji vakcín proti Covid-19 doporučujeme podívat stránky Evropské lékové agentury, od které jsme probrali a upravili tuto infografiku:

YRfrCnAjSnqoJ2Wnl74HtA

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky


author