Novinář a analytik Tomáš Dvořák se delší dobu věnuje dění na Ukrajině. Za tuto dobu si všiml, že ruská propaganda se snaží oslovit všechny nespokojené lidi. A zveřejnil několik paradoxů.

Když jste odpůrce fašismu, řeknou vám, že Ukrajinu ovládli nacisti. Když jste fašista, řeknou vám, že Zelenský je součástí židovského spiknutí.

Když chcete mír, řeknou vám, že dodávky zbraní prodlužují boje a tím i válku. Když chcete, aby se Ukrajinci bránili, řeknou vám, že zbraně se rozkradou, než dorazí na frontu.

Když celý život poctivě dřete, řeknou vám, že uprchlíci se do vaší země přijeli flákat. Když máte problém zavadit o práci, řeknou vám, že uprchlíci vám práci vezmou.

Když jste liberál, řeknou vám, že Ukrajinci perzekuují LGBT komunitu. Když jste konzervativec, řeknou vám, že Kyjev je prozápadní, a tedy proti tradiční rodině.

Pokud máte nízké příjmy, řeknou vám, že vaše daně pomáhají Ukrajincům místo vás. Pokud máte vysoké příjmy, řeknou vám, že vaše daně se kvůli korupci k Ukrajincům nedostanou.

Když vnímáte Rusko jako velmoc, řeknou vám, že ruská armáda strčí NATO do kapsy. Když vnímáte Rusko jako oběť, řeknou vám, že Rusko prohrává, protože válčí s NATO.

Když vám vadí civilní oběti, řeknou vám, že Rusko přišlo civilisty chránit. Když vám nevadí civilní oběti, řeknou že Rusko musí denacifikovat Ukrajinu za každou cenu.

Když jste prozápadní, řeknou vám, že válka na Ukrajině je obrana před západním imperialismem. Když jste protizápadní, řeknou, že je potřeba obnovit ruské impérium jako protiváhu Západu.

Pokud nesledujete zprávy z fronty, řeknou vám, že tam není žádná dodaná západní technika. Pokud sledujte zprávy z fronty, budou si stěžovat, že proti nim bojuje NATO se svou technikou.

Pokud se nevyznáte v ekonomii, řeknou vám, že sankce proti Rusku nefungují. Pokud se vyznáte v ekonomii, řeknou vám, že sankce válku eskalují, neboť tlačí Rusko do kouta.

Když se nevyznáte ve vojenské technice, budou vám tvrdit, že západní stroje hravě zničí. Když se v ní vyznáte, řeknou, že jim už nezbývá nic jiného než sáhnout po jaderných zbraních.

Pokud se bojíte jaderného konfliktu, budou vás strašit svým jaderným arsenálem. Pokud nebojíte jaderného konfliktu… budou vás strašit svým jaderným arsenálem.

Cílem je vždycky jednak vždy dát konkrétní skupině lidí to, čemu už dávno sama věří, ale hlavně chytit ty „nerozhodné“ mezi dvěma póly, tak aby si řekli, že „radši budou neutrální“, protože „kdo ví, kde je pravda“. Nebuďte padlými v informační válce. Zajímejte se a pamatujte, že pravdy se jde dobrat. Být „na půl cesty“ mezi pravdou a lží není něco, co člověka šlechtí. Je to spíš k pláči.


author