Ve středu 31. 10. vysílal Český rozhlas Plus v rámci rubriky Dnešní Plus rozhovor Šárky Fenykové s naším bývalým petrohradským generálním konzulem Vladimírem Votápkem a „bezpečnostním analytikem“ Janem Schneiderem.

(Sousloví bezpečnostní analytik dávám vědomě do uvozovek proto, že Jan Schneider opakovaně a systematicky šíří kremelské lži o tom, že ruský zákon pro potírání neziskových organizací je kopií amerického zákona FARA, že obchod mezi USA a Ruskem po vyhlášení sankcí v roce 2014 vzrostl,  že venezuelský komunistický diktátor Chávez byl zavražděn, že sestřelení letu MH 17 ruskou raketou BUK údajně není vyšetřeno, že Krym v roce 2014 údajně obsadila místní domobrana atd.)

Tématem rozhovoru bylo aktuální zasedání Rady NATO-Rusko a návrh USA vypovědět Smlouvu o likvidaci raket středního doletu. Jan Schneider v rozhovoru uvedl toto: „Zvyšování napětí vyhovuje zájmům vojensko-průmyslového komplexu, který je ovšem na obou stranách. Jestřábi zvyšují napětí, a když jim politici sednou na lep, jsou to zase generálové, kteří to napětí snižují – a pak dostávají Nobelovy ceny míru. Je to taková hra, kterou pokládám za překonanou, neřkuli nedospělou.“ Asi vás nepřekvapí, že je to absolutní nesmysl. Nechť pan Schneider jmenuje nějakého generála, který dostal Nobelovu cenu míru.

Jan Schneider si ovšem ještě přisadil. V jedné své replice v rozhovoru se totiž odvolává na „zkušeného diplomata“ Miroslava Polreicha. Polreich ovšem byl coby „diplomat“ (čtěte špion) v USA nikoli pouhým spolupracovníkem StB jako třeba Milošem Zemanem ocenění Karel Srp, Jaromír Nohavica či Zdeněk Zbořil, ale přímo zaměstnancem první správy StB. V případě pana Schneidera jistě není divu, že se snaží protlačit Polreicha do povědomí veřejnosti jako experta – však to byl právě on, kdo spolu s dalším nositelem Řádu Miloše Zemana, Petrem Žantovským, 30. listopadu 2016 na akci Asociace nezávislých médií ve Slovenském domě v Praze moderoval křest Polreichovy knihy „Špioni v diplomacii.“

Opravdu má Český rozhlas zapotřebí zvát do vysílání „experty“, jako je Jan Schneider?


author