I v českém prostředí se šíří zpráva, že známá spisovatelka J. K. Rowlingová koupila byt v Moskvě. „Matka Harryho Pottera, koupila byt v Moskvě. Britská spisovatelka JK Rowlingová, koupila byt s výhledem na Moskvu za 170 milionů rublů. Novináři spojují možný přesun spisovatelky do Ruska perzekuovanou na základě transfobie?“ píše se v příspěvcích. „Poslední země, kde mohu nazývat věci pravými jmény. Tady můžu říct, že žena je žena, ne člověk s vagínou. Je zvláštní, že v moderním světě, musíte bojovat za právo být normální,“ měla prohlásit Rowlingová.

Jenže ve skutečnosti se nic takového nestalo a zpráva je dílem satirického webu. Nejstarší zpráva o tom, že Rowlingová koupila nemovitost v Moskvě, byla zveřejněna 12. dubna 2024 ve 21:45 moskevského času na kanálu Telegram “A tady je moje peněženka Yandex” (22 000 zhlédnutí v době psaní tohoto článku). Tento kanál se specializuje na satirické zpravodajství, což jeho autoři jednoznačně uvádějí v popisu profilu: “Parodie, satira na politickou realitu. Pouze ověřené padělky.” Navzdory tomuto varování jsou příspěvky na tomto kanálu uživateli internetu často brány jako pravdivé.

Zdroj: Provereno


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.