Stále hodně lidí šířících dezinformace používá Izrael jako nástroj pro tvrzení, že očkování nefunguje. Například imunolog Jiří Šinkora ze Zdravého fóra dal do souvislosti třetí dávku vakcíny s růstem počtu nakažených.

Faktem je, že Izrael přistoupil k třetí dávce, protože tamní lidé vědí, co dělají. Ukazuje se, že dvě dávky vakcíny proti COVID-19 chrání téměř zcela mladou generaci. U starší se protilátky dříve vytrácí, ale i tak čísla ukazují, že hospitalizovaných je v Izraeli mnohem více neočkovaných. Samozřejmě i firma Pfizer přiznává, že účinnost jejích vakcín se s časem snižuje. Třetí dávka podle ní zvyšuje protilátky proti původnímu viru SARS-CoV-2 i proti variantám včetně delty.

Aktuálně v Izraeli v nemocnicích leží v přepočtu na milion obyvatel z řad starších 50 let neočkovaných 919 a 136 očkovaných, mladších 50 let neočkovaných 139 a 3 očkovaní. A pod 30 let věku tam neleží nikdo očkovaný a v nemocnicích jsou pouze neočkovaní.

Izrael nyní prožívá zhruba stejně silnou vlnu COVID-19 jako byla ta loňská koncem léta a ta na začátku tohoto roku. Počty úmrtí jsou však podstatně nižší. S největší pravděpodobností za to může očkování. Plně očkováno je v zemi přes 60 % lidí. 1. září bylo v Izraeli pozitivně otestován rekordní počet osob. Přes 20 tisíc nakažených v zemi nikdy nebylo. Čísla však začala prudce růst už na konci července. Počty úmrtí však naštěstí se nepřibližují posledním dvou vlnám. Momentálně jsou přibližně o 65 % nižší (za stejný počet dní). Přesto, že delta varianta je zřejmě smrtelnější než minulé varianty.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.