Nedávno vyšla dosud největší studie tohoto léku na 400 pacientech. Na rozdíl od předchozích studií, tato studie je podstatně větší, je randomizovaná, plně zaslepená a kontrolovaná placebem. Při prvních příznacích covidu bralo doma 200 pacientů 5denní léčbu ivermektinem, a 200 pacientů bralo 5 dní placebo – samozřejmě ani lékaři ani pacienti neví, jestli berou lék nebo placebo.
A ve výsledku NEBYL mezi pacienty s ivermektinem a placebem žádný měřitelný rozdíl – 164 pacientů s ivermektinem vs 156 pacientů s placebem se do tří týdnů plně uzdravilo, 16 (IVM) vs 13 (placebo) muselo znovu vyhledat lékaře a 4 (IVM) vs 6 (placebo) skončili v nemocnici; toto jsou vše rozdíly na úrovni statistického šumu. A všimněte si i na přiloženém grafu, že i časově se lidé s ivermektinem a placebem uzdravovali úplně stejně. Co je tedy téměř jisté je, že ivermektin NENÍ žádný zázračný lék, protože takový lék by zcela jistě vykazoval mnohem větší úspešnost.

Možná také vzniknou otázky, jak je možné, že tolik lidí i některých lékařů tvrdí, že z jejich zkušenosti ivermektinem pomáhá a teď najednou tato studie žádný efekt nenašla. Za to může bohužel velmi časté zkreslení, které už nejen u covidu potkalo nejeden slibný preparát: Představme si, že lidem s diagnostikovaným covidem dám jako “léčbu” talisman pro štěstí. Dám talisman 100 pacientům a jako “lékař” budu pozorovat, že 99 lidí se nakonec uzdravilo. Nabízí se závěr, že talisman pomáhá k léčbě covid protože 99 ze 100 se uzdravilo, ale tak to není – covid má smrtnost 1%, takže 99 ze 100 lidí se prostě běžně uzdraví. A když to zkouším třeba na 30 pacientech, tak se klidně uzdraví úplně všichni, protože 0,3 % pacientů odpovídajících 1 % smrtnosti samozřejmě v tom mém vzorku ani nemusím mít.
A také to snad ukazuje, že opravdu není nejlepší nápad předepisovat léky podle počtu lajků na Facebooku nebo PR některých politiků. Možná si řeknete, že podáním nefungujícího léku není co zkazit, ale to platí jenom do té doby, než si lidé přestanou dávat pozor, protože si myslí, že v případě nemoci jim lék pomůže, nebo když někteří začnou útočit na lékaře, že jim údajně odpírají “fungující léčbu”.
Jak je vidět, pokud se věda dělá pořádně, pravda se nakonec vždycky ukáže, a na vir zkrátka žádné PR, přesvědčování ani vyhrožování nefunguje, ten se řídí přírodními zákony.
Zdroj: