Vlnu kritiky zažil premiér Petr Fiala s návštěvou afrických zemí. V některých zemích nebyl přijat z důvodu odlišného postoje k Rusku a Izraeli, než mají africké země. Byl však přijat například v Pobřeží slonoviny. Zde se kritikům vlády nelíbilo, že nazval autobusy Iveco, které africká země nakupuje, českými. „Při návštěvě Pobřeží slonoviny se nám výrazně podařilo podpořit dopravní průmysl. V hlavním městě Abidžanu by mohly zajišťovat v blízké budoucnosti dopravu české autobusy Iveco,“ napsal Petr Fiala.

„On je fakt blázen, hoďte na něj síť. Jen doplním. Iveco je Italské. Iveco má výrobní závod ve Vysokém Mýtě – bývalou Karosu. A Iveco dodává autobusy do Abijanu už cca 20 let. Tolik fakta,“ napsal například Jan Bittner.

To, že Iveco do Abijanu dodává už nějakou dobu autobusy samozřejmě neznamená, že premiér Fiala nemohl dohodnout další dodávku. Fakt, že k dodávkám už dochází, však měl zmínit.

Společnost Iveco skutečně vlastní zahraniční majitelé. Společnost byla založena v roce 1975 sloučením pěti evropských společností: Fiat Veicoli Industriali (Itálie), OM (Itálie), Lancia Veicoli Speciali (Itálie), Unic (Francie) a Magirus (Německo). Autobusy jsou však ve velké části vyráběny v České republice, společnost Iveco Czech Republic je českou firmou, která zde daní a zaměstnává zde tisíce zaměstnanců. Faktem tedy je, že pokud společnost Iveco prosperuje, z obchodů má velký prospěch i Česká republika. Obdobným příkladem jsou i ostatní automobilky v ČR. Tvrzení premiéra Fialy tedy byly lehce zavádějící, nikoliv však nepravdivá.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.