Asi každý, kdo vlastní nějakou stránku (třeba facebookovou) si všiml, že do zpráv přes messenger nebo jiným obdobným způsobem chodí různá podvodná upozornění na porušování pravidel. Tomuto podvodnému jednání se říká phishging neboli „scam“. Cílem je ukrást danou stránku a následně poškozeného vydírat, nebo přímo ukrást údaje k bankovní kartě. Tyto podvodné zprávy existují řadu let a na jejich existenci upozorňoval už v roce 2022 například Daniel Dočekal na Pooh.cz nebo web Digimanie.

Ivan Smetana z KTV live je však přesvědčen o své důležitosti a tyto podvodné zprávy, které chodí každému považuje za útok na něj. „Sotva člověk zmíní ministra životního prostředí Petra Hladíka a jeho kamaráda Matěje Hollana, tak přijde tato zpráva. Jo KTV Live to dělá dobře a bude ještě hůř, jak bylo v jedné reklamě,“ napsal Ivan Smetana. Je přitom naprosto zřejmé, že tato podvodná upozornění chodí všem. Jsou obvykle psána i velmi kostrbatou češtinou a útočníci tedy vůbec nezkoumají obsah stránek.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.