Europoslanec SPD sdílel údajný důkaz fašizace Ukrajiny. Má jím být fakt, že Volodymyr Zelenskyj udělil řád Zlaté hvězdy Dmitriji Kotsjubailovi (David píše jeho jméno nesprávně s Dmytrij). David ho představuje jako vůdce „nacistických milicí Pravý sektor“. Kotsjubailo však samozřejmě není žádným „vůdcem“ a psát o Pravém sektoru jako nacistickém je také nepřesné.

Není těžké zjistit, že předsedou strany Pravý sektor Andrij Tarasenko. Dmitrij Kotsjubailo tedy není žádným „vůdcem“. Prezident Voldomyr Zelenskyj mu skutečně udělil v roce 2021 vyznamenání, ale za to, že jako dobrovolník byl „roce 2014 vážně zraněn tankovým granátem ve vesnici Pisky v Doněcké oblasti. Po uzdravení, po 3 měsících rehabilitace, se vrátil na frontu, kde nadále hájí zájmy Ukrajiny, osvobozuje okupovaná území a bojuje s ruskými vetřelci.“ Dmitrij Kotsjubailo vystupuje veřejně na Facebooku a na žádných fotografiích není vidět, že by například hajloval nebo propagoval fašismus. „Je pro nás důležité zůstat na veřejnosti a propagovat vlastenectví a nacionalismus. Je pro nás důležité bořit mýty o dobrovolnickém hnutí, které je denně vystaveno nepřátelským útokům a pokusům o jeho diskreditaci,“ píše například u fotky Stepana Bandery, který byl vězněn v nacistickém koncentračním táboře.

Psát o Pravém sektoru jako neonacistech je nepřesné. Hnutí spojuje radikální ukrajinský nacionalismus v tradicích Stepana Bandery a Ukrajinské povstalecké armády. Podle Jana Stehlíka užívají západní zdroje popis Pravého sektoru jako nacionalistického hnutí, ruská média (jako RT) je označují za hnutí fašistické nebo neonacistické. Tato obvinění jsou odůvodněna tím, že obě organizace jsou údajně zaměřeny antisemitisticky a rasisticky. Židovské organizace se ovšem spíše obávají Putina než antisemitů na Ukrajině. Pravý sektor vznikl spojením nacionalistických politických struktur, fotbalových fanoušků a jiných radikálů. „Jsme si vědomi, že jsme neshromáždili anděly. Jsou to lidé, kteří do revoluce vstoupili z barikád a požadují mnohdy radikální kroky. Snažíme se jejich energii udržet,” řekl v roce 2015 tehdejší předák strany Dmytro Jaroš.

Za Ultranacionalistické lze nazvat na Ukrajině dvě strany. Svoboda a Právě Pravý sektor. Jejich podpora u veřejnosti však není příliš velká. Při volbách v roce 2012 získala strana Svoboda 10,5 procenta hlasů a díky tomu 37 poslanců ze 450. Podobnou politickou sílu už potom krajní nacionalisté nikdy neměli. Hned v prvních postmajdanovských volbách v roce 2014 klesli na 6,5 procenta (Svoboda plus Pravý sektor). Po volbách 2019 zůstal těmto strukturám toliko jeden poslanec.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.