Evropský parlament ve středu schvaloval opatření, která mají členským zemím pomoci v boji s koronavirovou epidemií. Plenární zasedání se ale konalo „virtuálně“, poslanci hlasovali ze svých domovů e-mailem. Z později zveřejněného jmenného seznamu vyplývá, že opatření týkající se letišť přijali poslanci jednohlasně. U finanční pomoci členským zemím i uchazečům o členství hlasoval proti jen jeden člen Evropského parlamentu. V obou případech jím byl český zástupce z hnutí SPD Ivan David. Jak upozorňuje Deník N, pro finanční pomoc přitom hlasovala i celá poslanecká frakce Identita a demokracie, kam kromě české SPD patří třeba německá AfD, rakouští Svobodní nebo italská Liga severu Mattea Salviniho.

David svoje rozhodnutí sám zdůvodnil na Facebooku. Rychlou finanční pomoc členským zemím ve výši až 37 miliard eur prý odmítl proto, že jde o peníze daňových poplatníků členských států, které chce rozdělovat Evropská komise. „Chce je rozdělovat, aby zvýšila svoji autoritu v naději, že tyto prostředky budou naivními občany vnímány jako dar z laskavosti,“ napsal poslanec na sociální síti.

Problém je, že sama EU už před hlasováním deklarovala vznik investičního fondu jako přesun nevyužitých 37 miliard eur (asi bilion korun) ze strukturálních fondů do zdravotnictví či na pomoc zasaženým odvětvím. Jako milodar to tedy může vnímat jen člověk, který nečte tisk.

V dalším statusu si europoslanec postěžoval, že získání peněz bude zdlouhavé. Evropská komise kromě toho navrhuje větší flexibilitu v pravidlech pro strukturální fondy, aby mohly být použity na boj s epidemií koronaviru a ke zmírnění jejích ekonomických následků. Komise především umožní financovat ze strukturálních fondů široké spektrum výdajů na opatření vyvolaná epidemií koronaviru, a to s platností k 1. únoru 2020. Pomoc může zahrnovat i podporu zkrácené pracovní doby, financování komunitních služeb pro starší a zdravotně postižené občany nebo financování provozního kapitálu pro malé a střední podniky, včetně grantů, půjček a záruk. Komise dále nebude po členských státech požadovat, aby vracely nevyužité prostředky na předfinancování pro rok 2019. ČR tak získá tedy dalších téměř 8 mld. korun na boj s koronavirem. Komise rovněž urychlí předfinancování pro rok 2020. ČR tak bude mít k dispozici už počátkem dubna přibližně 16 mld. korun. Komise navrhuje rozšířit použití Evropského fondu solidarity i na krizi typu pandemie. Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci bude moci být použit k podpoře propuštěných zaměstnanců i OSVČ postižených krizí spojenou s koronavirem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.