Europoslanec Ivan David na svém Facebooku zcela otevřeně šíří dezinformace a o to i o současné agresi Ruska na Ukrajině. Sdílel na svém facebookovém profilu například video České televize upravené tak, že vyvolává dojem, že zpravodaj ČT v Moskvě říká o válce na Ukrajině totéž, co oficiální ruská propaganda. „Zpravodaj ČT v Rusku Karel Rožánek zřejmě řekl více, než od něj bylo žádáno. Kampak dnes s tlumočením nepřátelských postojů a byť jen mírnou snahou o objektivitu,“ napsal Ivan David. Video má desítky tisíc sdílení.

Pod textem je zhruba dvouminutové video, kde zpravodaj České televize v Moskvě Karel Rožánek mluví o válce na Ukrajině. Vstup reportéra nepřeruší žádný dotaz moderátora a uprostřed videa je patrný jeden střih. Zpravodaj mimo jiné říká, že „v ruské státní televizi se objevují zpravodajové z Doněcké i Luhanské samozvané republiky a mluví o tom, že nikoli proruští separatisté, ale naopak Ukrajinci zahájili útočné operace“.

Ve skutečnosti Karel Rožánek v té chvíli odpovídal na dotazy moderátora, jak popisují ruský vpád na Ukrajinu právě ruská státní média a ruské instituce. To však ve verzi umístěné na Facebooku europoslance SPD vůbec nezazní. Původní záznam rozhovoru mezi Rožánkem a moderátorem Michalem Kubalem je k vidění na webu České televize. Při srovnání obou verzí je zřejmé, že kromě vymazání moderátorských dotazů autor videa při úpravách prohodil jeho dvě části a tu pozdější dal na začátek. Příspěvek ve vysílání ČT24 tedy neopakoval ruskou propagandu, ale informoval o cenzuře v Rusku. Lidé v Rusku mají opravdu velmi omezený přístup ke skutečným informacím z konfliktu. Za informování o invazi dokonce lidem v Rusku hrozí milionové pokuty.

HlídacíPes.org také upozornil, že se video původně objevilo i na stránce SPD Libereckého kraje. SPD v Libereckém kraji si prý video stáhla z internetu: „My jsme tenhle příspěvek našli na webu konflikty.cz a odtamtud jsme si to stáhli, protože tenhle server nepovažujeme za manipulativní,“ říká pro HlídacíPes.org místopředseda krajské buňky hnutí Bronislav Kalvoda. Web konflikty.cz je prakticky prázdný a války na Ukrajině se nijak netýká, zmíněné upravené video je však k nalezení na stránkách aktualnikonflikty.cz. Ta je v podstatě internetovým fórem, kam uživatelé vkládají své komentáře, odkazy a videa, za posledních několik dní i stovky těch týkajících se právě války na Ukrajině. Odkaz na zmiňované video s popiskem „Zpravodaj ČT v Rusku Karel Rožánek o situaci na Ukrajině – tohle vysíláno asi nebylo…“ vede na účet na sociální síti Telegram s názvem „Info.z.netu.predat.svetu“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.