O Velikonocích se vyostřilo napětí mezi Ukrajinou a proruskými separatisty. Ukrajina sice vyloučila možnost velké vojenské ofenzivy proti proruským separatistům v Donbasu na východě země, kde se v posledních týdnech množí potyčky mezi znepřátelenými stranami. Současně ovšem stoupá napětí ve vztazích s Ruskem, které k hranicím s Ukrajinou přesunulo značné vojenské síly.

Svou roli v konfliktu hraje i propaganda. A do té se zapojil i europoslanec za SPD Ivan David. Ten zveřejnil srdcervoucí zprávu o úmrtí pětiletého chlapce. „V sobotu podle domobranců dron turecké výroby shodil bombu blízko vesnice Olexandrivska v Doněcké oblasti, přičemž chlapce zabil a vážně zranil jeho více než 60letou babičku,“ napsal europoslanec.

Jak píšou Hospodářské noviny, Velikonoční zprávu podávají separatisté následovně: „Ukrajinští ozbrojenci uposlechli zločinný rozkaz svého vůdce Šapovalova a použili bezpilotní letoun, vybavený amatérským výbušným zařízením. Pro spáchání teroristického činu si vybrali obydlenou část obce Alexandrovskoje, kde výbušninu shodili do dvora soukromého domu. Zahynul chlapec narozený v roce 2016 a další osoba utrpěla zranění,“ uvedly webové stránky lidové milice samozvané Doněcké lidové republiky. Odtud zprávu převzala ruská média. Přes řecký dezinformační web se zpráva dostala i k českému europoslanci za SPD Ivanu Davidovi, který ji sdílel na sociálních sítích.

Na druhou stranu i někteří představitelé separatistů jako Vladlen Tatarskij, který za odtržení východních oblastí země od Kyjeva bojoval, vyjádřili pochyby o tom, co se vlastně stalo. Problém je v tom, že si ruská média spletla dvě obce podobného jména, Alexandrovku a Alexandrovskoje. Proto psala o smrti na předměstí Doněcku. Jenže to se jmenuje Alexandrovka, a neštěstí se stalo v Alexandrovském.

A zatímco Alexandrovka v Doněcku je skutečně na frontové linii mezi kyjevskými vojsky a silami separatistů, Alexandrovskoje je daleko za frontou. „Rozumím správně, že nejsme schopni sestřelit dron nepřítele, ani ten obyčejný?“ napsal na sociální síti Vkontakte Tatarskij.

Tvrzení o útoku nebylo možné nezávisle ověřit a mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) tato prohlášení nekomentovali. Organizace Stopfake pak tuto zprávu ohodnotila jako nepravdivou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.