Zbabělý raketový útok Ruska na nákupní centrum, ve kterém zemřeli desítky civilistů je neospravedlnitelný. Někteří ho tedy alespoň zpochybňují. Jedním z nich je i europoslanec za SPD Ivan David. Ten následně svůj nechutný status obhajoval i před kamerami České televize. Nutno dodat, že trochu komicky.

Argumentoval totiž, že jeho zdrojem informací byly mapy Google. Mapy Google ukazovaly, že centrum je zavřené. Ale samozřejmě až po raketovém útoku a následném požáru v něm. Všichni, kdo spravují nějaký profil na Google vědí, že zde měnit informace jde poměrně rychle. Například venkovní aquacentra často informace o tom, jestli jsou otevřené, nebo zavřené, aktualizují i několikrát denně v závislosti na počasí. Google také samozřejmě může mít nepřesné informace.

Kromě toho byl účelově použit vyhledávač Google, nikoli Yandex. Ten je mnohem populárnější v rusky mluvících zemích, takže od něj můžeme očekávat větší přesnost. Rozdíly v otevírací době nákupního centra Amstor jsou zvýrazněny na screenshotu níže, který ukazuje data z obou prohlížečů. Zatímco Google informuje, že centrum je trvale uzavřeno, verze od Yandexu zveřejňuje, že centrum je otevřeno od 8:00 do 22:00.

Takže si to shrňme. Na jedné straně existují kamerové záznamy, účtenky a svědecké výpovědi, že centrum bylo otevřené. Na straně druhé jsou tu Google Maps. V SPD věří Google Maps.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.