Sociální sítí Facebook se šíří status zpochybňující, že předseda Pirátů Ivan Bartoš byl očkován proti COVID-19 posilovací dávkou. Sám předseda fotografii, že byl očkován, zveřejnil na Twitteru. Například Jiří Sabol však tvrdí, že na jehle byl kryt.

To však není pravdou. Na co Sabol poukazuje je pouze kroužek jehly, který označuje tloušťku a velikost jehly. Kryt jehly vypadá zcela jinak. Přesto měl příspěvek přibližně 2 tisíce sdílení.

Barevné rozlišení injekčních jehel
Skutečný kryt jehly

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.