Zpravodajská agentura Al-Amaq napojená na Islámský stát zveřejnila záběry z kamer připevněných na těla teroristů z pátečního moskevského masakru, při kterém podle poslední bilance zemřelo přes 150 lidí. Záběry kolující po sociálních sítích ukazují skupinku teroristů, kteří běží po chodbách obchodního centra Krokus ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy. V jedné části videa terorista střílí z automatické pušky, v jiné je možné vidět dalšího teroristu držícího zakrvavený nůž, což naznačuje, že teroristé do lidí nejen stříleli, ale i bodali. Jeden z teroristů navíc natočil i selfie záběry, na kterých křičí „Alláhu akbar“, tedy „Bůh je velký“. Po sociálních sítích navíc kolují i další, mnohem brutálnější záběry.

Putin tvrdil, že útočníci chtěli utéct na Ukrajinu a obvinil Ukrajince z účasti na útoku. Údajní pachatelé prchali ve voze Renault Thalia a byli zadrženi v Brjanské oblasti u vesnice Chacun, která se nachází zhruba 150 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Chacun je ale blízko také hranicím s Běloruskem, od nichž se nachází zhruba 200 kilometrů. Běloruský velvyslanec v Rusku Dmitrij Krutoj podle agentury Belta prohlásil, že běloruské tajné služby spolupracovaly s Ruskem, aby se útočníci zodpovědní za páteční masakr v Moskvě nedostali přes rusko-běloruskou hranici.

To, že by útočníci chtěli utéct na Ukrajinu by přitom nebyl samozřejmě žádný důkaz o zapojení Ukrajiny. Ukrajinská hranice je kvůli probíhající válce méně chráněná než například hranice se zeměmi NATO. Ukrajina k takto ohavnému činu nemá důvod, protože by ztratila podporu západu a rovněž by „zdravě naštvala“ ruské obyvatelstvo proti nim. Ukrajina má na bojišti přitom morální výhodu, kdy ukrajinští vojáci jsou více motivovaní než ti ruští.

Americká ambasáda v Rusku před dvěma týdny varovala před bezprostředními plány „extremistů“ zaútočit v Moskvě. Učinila tak jen pár hodin poté, co FSB informovala o tom, že se jí podařilo překazit útok buňky IS na synagogu v ruské metropoli.

Kyjev odmítá jakékoliv spojení s útokem v Krasnogorsku na západním okraji Moskvy. Jeden z ruských poslanců, který jako první informoval o dopadení podezřelých z útoku v Brjanské oblasti, uvedl, že v autě, které bylo zastaveno střelbou, byly nalezeny pasy občanů Tádžikistánu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.