Nedávno náš web publikoval status Víta Kučíka o tom, jak fungují řetězové maily v ČR. „Velkou část mailů netvoří evidentní politický obsah, ale citový balast, který odvádí pozornost od politického záměru a budí dojem, že je zaměřen na blaho obyčejného člověka. Tyto témata navazují důvěru ke zdrojům a vytvářejí pocit, že jejich přeposláním dál se ničeho špatného nedopouštíme. Dennodenní přijímání a postupování mailů tvoří jakýsi důvěrný návyk, věříme zdrojovým adresátům věříme přeposílaným adresám, že přeposílané přijímají s povděkem. Do toho schématu není problém namíchat i maily s více či méně zastřeným politickým sdělením. U většiny mailů je snaha politické sdělení alespoň částečně zastřít – např. retro vlna, která fotkami každodenních předmětů z dob socialismu navozují příjemnou nostalgii na dobu mládí, která pak dobře doplňuje další obsah jako je migrace, strach o budoucnost,“ popsal Vít Kučík.

To se ovšem nelíbí internetovým trollům. „Už jsem o nich psala – sekta drzých apokalyptických povalečů. Vyrazili do boje proti důchodcům. Nelíbí se jim, že důchodci nesouhlasí s jejich světonázorem, a tak se rozhodli je agresivně urážet a ponižovat. Přátelé, prosím nahlaste tento status jako nenávistný…,“ vyzvala například Misha Julišová.

„Tak předchozí post o seniorech a řetězových mailech, který se stal tak trochu virální (několik set sdílení) včera napadla trollí skvadra okolo profilu Misha Julišová. Třeba tato Julišová má cca 2000 sledujících, ze kterých se asi vždy najde 30, 50, 100 aktivních, kteří právě sedí u počítače a jsou na příkaz ochotni vyjet do boje,“ dodává Vít Kučík s tím, že mu přišla spousta výhružných zpráv.

 „Pro úplnost ještě heslovitě k jejich výkřikům. Internetovými šmejdy jsou míněni tvůrci mailů, a to jen ti z nich, kteří s určitým záměrem kalkulují s jejich samočinným virálním šířením. Nikoli senioři, kteří si je přeposílají. Nikdo nechce seniorům nic cenzurovat, přikazovat, zakazovat. Každý může přijímat a rozesílat co chce. Českým elfům jde a) zmapování fenoménu, b) osvětu, ev. společenskou diskuzi na toto téma. To jsou legitimní, dobrovolné a nenásilné cíle. Komu se nelíbí, může je ignorovat, pokračovat ve svém konání a nic se v jeho životě nezmění. Přeposíláním zveřejňují adresy a data jak těch, co jsou v řetězové pyramidě před nimi, tak i svoje. Diskuze a osvěta, kterou se Češti elfové snaží rozproudit, právě slouží k tomu, aby si to lidé uvědomili. Aby si svoje data (a data svých přátel) chránili. Nejde tedy o žádný druh udávání,“ upozorňuje Vít Kučík, mluvčí Českých elfů.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com