Nejen na Facebooku, ale i na jiných sociálních sítích se šíří fotografie, která má dokazovat, že testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 je schopné způsobit vážné poranění. Na fotografii je údajně zakrvácená dívka. „I takto může dopadnout testování vašeho dítěte. Navíc testy, které nic neprokáží, na nemoc, která neexistuje,“ stojí například v příspěvku, který má 600 sdílení.

Ve skutečnosti to, že dívka byla poraněna při testování, není vůbec prokázáno. Fotografie pochází z Velké Británie.

Kdyby dívka byla takto vážně zakrvácena, jistě bude snahou ji co nejrychleji pomoci a ne si ji fotit. Pediatrička Sara Horowitzová nám napsala, že za celou dobu testování ví o dvou případech drobného poranění po testování. Ty byly vždy ošetřeny přímo na místě.

Faktem tedy je, že není známo, za jakých okolností byla fotografie pořízena. Nepochází z České republiky a souvislost s testováním je velmi nepravděpodobná.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.