V česko-slovenském, respektive v slovensko-českém prostředí, je velmi úspěšná stránka Milujeme Rusko. Od roku 2015 stránka vyzdvihuje údajnou etnickou nadřazenost Slovanů, podporuje anexi Krymu, glorifikuje válku na Donbasu a proruské žoldáky vykresluje jako hrdiny. Stránka Milujeme Rusko působí na Facebooku už pět let anonymně. Tedy donedávna působila. Identitu autorů rozkryl web Infosecurity,sk.

Na slovenském Facebooku, který používá přibližně 2,7 milionů Slováků, se stránka Milujeme Rusko profilovala od roku 2015. Od svého vzniku zveřejnila více než od 5,150 příspěvků, které vygenerovaly 1,39 milionu interakcí (součet líbí se mi, komentářů a sdílení). Stránku dnes sleduje 57 828 lidí. Stránka sdílí líbivé obrázky Ruska, panoramata míst, pamětihodností, nostalgické fotografie „lepších“ dob Sovětského svazu, ruskou vojenskou techniku, atraktivní mladé dívky s ruskou vlajkou nebo samopalem. Na první pohled se může zdát, že je vše v pořádku a stránka je v rukou fanouška Ruska a jeho kultury. V tradici věčně živých ruských vládců, je však v produkci Milujeme Rusko věčně přítomen i Vladimír Vladimirovič Putin. Motiv idealizovaného prezidenta se vine příspěvky stránky jako červená nit. Od začátku do nynějška.

Příznačně, nejsledovanější příspěvek stránky je s 81 tisíci interakcemi hudební klip, ve kterém prezident Putin řídí tank, formuli, pilotuje letadlo, zápasí v judu, potápí se v moři, loví ryby kuší a šípem, baví děti ve školce… Ženský hlas zpívá: „Můj chlap se zas jen fláká, pobil se s někým, opil se, už ho mám dost, vyhnala jsem ho, a teď chci jen takového jako Putin… teď chci jen takového jako Putin”. Refrén se opakuje. „Jen takového jako Putin.“

Stránka a její přidružený projekt Armáda Ruské federace (49 154 fanoušků, s celkovým výsledkem 1,19 milionů interakcí) ve velkém propagují i ruskou armádu a vojenskou techniku. Administrátoři do směsi líbivých příspěvků přimíchávají tradiční kremelskou propagandu, která opěvuje válku a žoldáky na Donbase, syrského diktátora Bašára al Asada, vojenské popravy, a naopak démonizuje a dehumanizuje ukrajinské vojáky a politiky, Evropskou Unii a NATO. Tradiční směs, jakoby ji namíchali přímo v Moskvě.

Anonymní stránku spravují mladíci Róbert Koricina (používá přezdívku Prodlex) a Jakub Pojedinec (používá přezdívku Loki). Prodlex publikuje i na stránce Armáda Ruské federace, což odpovídá záznamům, které pocházejí ze zmíněného úniku dat. Ty identifikují Koricinu jako jednoho z administrátorů obou stránek.

„Včera se nám podařilo spojit s panem Pojedincem, který přislíbil, že dnes na naše otázky odpoví, ale na zprávy již nereagoval. Pan Koricina nereagoval vůbec,“ píše Infosecurity.sk. Více v jejich článku.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com