Na intenetu je nutné, kromě hoaxů a nejrůznějších dezinformací, si dávat pozor i na tzv. „šmejdy“. Bavíme se o skupině lidí, kteří vydělávají na důvěřivosti ostatních, především pak na seniorech. Jejich zbraní je manipulativní jednání, při kterém jsou schopni oběť přesvědčit k nákupu předražených výrobků.

„Nečestné a manipulativní praktiky prodejců předraženého zboží, které k ničemu pořádnému není, dokumentárně odhalila před šesti lety Sylvie Dymáková. Po vlně medializace a nových zákonů a nařízení se zdálo, že v tomto odvětví, kde se obchoduje s důvěrou, už nikdo podnikat nebude. Šmejdi však ze scény nezmizeli, peníze nevrátili, pokuty nezaplatili.  Podvádějí dál, jen s trochu jiným zbožím a trochu jiným způsobem,“ upozorňuje Česká televize. Tvůrci se rozhodli odhalit nové praktiky šmejdů. O tom vypráví další díl dokumentárního cyklu Infiltrace: Obchod s důvěrou.

Nový díl ukazuje nové metody šmejdů i osudy těch, kdo jim naletěli v minulosti. „Navíc tu zůstaly oběti po jejich původní takzvané kastrolové podobě. Nikdy se nedobraly satisfakce. Není totiž jak. A o tom není nikde ani slovo,“ řekla režisérka Infiltrace Šárka Maixnerová.

Dobrou zprávou snad je jen to, že se na „lov šmejdů“ dal Zbyněk Prousek z Mělníka. Ten se dříve živil jako soudní exekutor a vydělával právě na vymáhání pohledávek třeba i po seniorech. Ačkoliv sám říká, že v poslední době poskytuje rozhovory Svobodnému vysílači, který my považuje za dezinformační médium, tato aktivita je samozřejmě chvályhodná.

Tvůrci pořadu upozorňují na to, že novou taktikou šmejdů je například nabízení nejrůznějších kloubních výživ či zájezdů do lázní. Problém ovšem je, že hodnota kloubních výživ neodpovídá ceně a poukaz na lázeňský pobyt zahrnuje pouze ubytování. Neobsahuje stravu a lázeňské procedury. Výsledkem je, že napálený člověk v lázeňském hotelu doplácí další tisíce korun. Jiní šmejdi se věnují například pochybnému prodeji Bitcoinů. Na tom by nebylo zase nic tak špatného. K obchodování je však vhodné používat otevřené burzy, nikoliv telefonní hovory. Tvůrci pořadu rovněž upozorňují na pochybnou burzu vstupenek Viagogo. Ta na internetu prodává předražené i neplatné vstupenky.

Pořad můžete shlédnout zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com