Česká televize včera odvysílala pořad Infiltrace: Obchod se zdravím. Tvůrci pořadu se zaměřili především na zařízení pod názvem AKTIP a na jeho vedoucí MUDr. Jarmila Klímovou, která vystupuje jako „psychiatryně“ a údajně se zabývá psychosomatikou. Mnohdy je představována jako odbornice na psychosomatiku.

 „Po odvysílání dílu Já, ošetřovatelka z roku 2004, kdy došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, se tentokrát autoři zaměřili na psychosomatickou léčbu po česku. Řada pacientů je nespokojená se zdravotnickou péčí, s nedostatkem empatie a času mnoha lékařů. Spousta z nich se pak rozhodne pro „alternativní“ léčbu.

Pokud ale „alternativní“ léčbu provozují lékaři a psychologové, jsou pak svými akademickými tituly odpovědní v nelékařských zařízeních stejně jako ti v ordinacích a nemocnicích? Dokument odhaluje skandální léčebné praktiky jednoho pražského zařízení, které se podařilo natočit v průběhu jednoho roku skrytou kamerou,“ píše v popisu k dokumentu Česká televize.

Herečka Ivana Lokajová, vybavená několika skrytými kamerami a historkou o onemocnění štítné žlázy a dlouhotrvající únavě, navštívila Aktip s prosbou o pomoc. Co zjistila bylo šokující. MUDr. Jarmilu Klímová tvrdí, že rakovina jde léčit hypnózou a tzv. neinvazivní mamografií. Ivanu Lokajovou si na starost vzala jiná léčitelka z AKTIPu. Jednalo se o psycholožku Mgr. Lenku Krutilovou. Ačkoliv Ivana Lokajová přišla do „ordinace“ s problémy se štítnou žlázou a únavou, paní doktorka Klímová ji neustále strašila rakovinou a to během všech sezení. Není tedy divu, že uznávaný psychiatr Radkin Honzák, sám zastánce psychosomatického přístupu, jen nevěřícně kroutil hlavou.

Psycholožka Krutilová posílala nastrčenou pacientku i k dalším „odborníkům“. „Je to letadlo,“ komentuje Radkin Honzák neustálé přehazování pacientky od „odborníka“ k „odborníkovi“, „oni si vycházejí vstříc.“ Lokajová během kolečka navštívila například kineziologa Jana Svobodu. Ačkoliv byl Krutilovou doporučen, je zřejmé, že vůbec netušil, s čím pacientka do „ordinace“ přišla. V AKTIPu „léčí“ i ekonom Ing. Marek Cihlář. Ten prý léčí za pomoci biorezonančního přístoje e-Lybra, kterého je plný internet (1,2) avšak AKTIP tvrdí, že pan Cihlář je vlastníkem jednoho ze tří těchto přístrojů. Další z kolečka údajných specialistů byl MUDr. Michael Kučera. „Náš Institut nabízí exkluzivní možnost vyšetření Dr. Kučerou za pomocí přístroje KARDiVAR,“ píše AKTIP. Stačí se podívat na Google a zjistíme, že až tak exkluzivní to nebude a vyšetření tímto přístrojem nabízí kdejaký léčitel. MUDr. Kučera nabízí také jako první preparáty tvářící se jako léčiva. Konkrétně koenzym Q10, který lze sehnat jako potravinový doplněk běžně v lékárnách a jaký si lék Karvazin. Poslední, koho Ivana Lokajová navštívila, byla Kamila Pufrová. Ta je prý specialistkou na řízenou detoxikaci organismu. Klientce v pořadu předepsala energo-informační kapičky Joalis, které podle IKEMu neobsahují vůbec nic a neexistuje jediný doklad, že jde dodávat energii formou kapiček. Tyto údajně „léčivé“ kapičky je také možné sehnat kdekoliv. Když se figurantka vrátila k psycholožce Krutilové, byla překvapena, že ani od jednoho samozvaného specialisty nedostala jakoukoliv informaci a tak absolvovala ono kolečko “po specialistech”, jen aby si kolegové vydělali.

Výsledkem samozřejmě bylo, že Ivana Lokajová zchudla o mnoho tisíc korun, avšak nejen že se její zdravotní stav nezlepšil, ale herečka neměla ani pocit, že by jakéhokoliv léčitele zajímalo to, s jakými problémy do „ordinace“ přišla.

Celý dokument INFILTRACE: Obchod se zdravím ke shlédnutí zde.

O dílu si podrobněji přečte zde.

Napsal: Jan Cemper
P.S. Tento článek má informovat o podivných praktikách AKTIPu. Jeho účelem není útočit (nebo hodnotit) na psychosomatiku jako takovou.
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.