Dezinformační média nyní šíří zvěsti o tom, že „ukrajinští neonacisté“ brání lidem chodit do kostelů. Má to dokazovat jedno z videí, na kterém je vidět potyčka před kostelem. Ve skutečnosti však potyčku vyvolali proruští příznivci moskevského patriarchátu.

„Věřící církve podporované Ruskem se postavili před vchod do chrámu a kněze kyjevského patriarchátu nevpustili do jeho prostor. V jednom okamžiku, jak informovala televize TSN, moskevská skupina vypustila do kostela slzotvorný plyn. Mniši patřící pod Kyjev nabídli těm proruským vést společnou modlitbu za padlé vojáky, ale představitelé Ruskem podporované církve to odmítli. Přestože se skupina radikálů snažila náboženskému aktu zabránit, bohoslužbu se nakonec podařilo uskutečni,“ vysvětluje slovenská policie.

Incidentu předcházelo rozhodnutí soudu, které nařídilo předat kostel do rukou kyjevského patriarchátu. „Zástupci Ruské pravoslavné církve na Ukrajině odmítli rozsudek, který nedávno vynesl Nejvyšší soud, který potvrdil nároky výkonného výboru města Ivano-Frankivsk a nařídil Ivano-Frankivské diecézi ROCinU, aby vyklidila prostory v ulici Čornovola,“ uvádí ukrajinská média.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.