Na Facebooku se od minulého víkendu šíří záběry z incidentu, který se stal v Dlouhé ulici v Praze. Na záběrech je vidět rvačka mezi muži, ze záběrů není zřejmé, kdo byl pachatel a kdo oběť. Na sociálních sítích docházelo ke spekulacím, že obětí měli být Češi. Policie to však vyvrací.

„Pokud jde o incident ze dne 3. 9. 2023, který se stal okolo 02:00 hod. v Dlouhé ulici v Praze, tak věc řešíme jako přestupek proti občanskému soužití, kdy došlo ke konfliktu mezi skupinami cizinců a jeden z nich byl zraněn na rtu,“ napsal nám major Jan Daněk.

Video šíří romský aktivista Josef Čonka, který si říká Edmont Dantes. Ten vyvolává na sítích už delší dobu nenávist vůči Ukrajincům.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.