Sociální sítě zaplavila zpráva, že v Brně prý údajně Ukrajinec zavraždil Čecha. „Cizinec z východní Evropy, podle našich informací z Ukrajiny, měl v sobotu u brněnské přehrady pobodat několik lidí. Jeho útok nepřežil 23letý mladík,“ napsal na svůj facebookový účet reportér Krimi zpráv FTV Prima Michal Janotka. Podle jeho zjištění se muži nelíbila hudba, kterou mladík v tramvaji poslouchal, a proto ho napadl. Na místě začalo podle informací Romea.cz vznikat improvizované pietní místo.

To, že policie věc šetří jako vraždu, však nic neznamená. Během vyšetřování kdykoliv může změnit kvalifikaci. Například na zabití, nebo věc může vyhodnotit i jako sebeobranu. Není v podstatě jisté, co se v tramvaji stalo. Někteří svědci tvrdí, že Ukrajinec šel napomenout větší skupinu romské mládeže, věc vyeskalovala v potyčku a následně ze sebeobrany použil nůž. Policie však v takovém případě bude řešit i to, kým byl potyčka iniciovaná.

I přes vášně, které smrtelný útok vyvolal, však řada Romů upozorňuje na škodlivost požadování trestu všech Ukrajinců za zločin jednoho. “Tito Romové, kteří uplatňují primitivní princip kolektivní viny, vlastně říkají, že pokud někdy spáchá nějaký Rom násilný trestný čin na někom z české majority, je touto logikou v pořádku, pokud bude majorita odsuzovat všechny Romy,” varoval ve svém komentáři pro portál Romea romský aktivista Jaroslav Miko.

Hrůzného činu zneužily také některé politické skupiny. U pietního místa se prý objevila členka politického uskupení PRO Jindřicha Rajchla Petra Rédová. Zde se měla domlouvat na uspořádání demonstrace „za bezpečnost“. Vraždy mladíka využil k útoku na prezidenta Petra Pavla předseda extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. „Bylo by taky dobré informovat o tom, odkud je ten cizinec. Podle neověřených informací jde o Ukrajince. Přijme agent Pávek na Hradě pozůstalé?“ napsal na Twitteru Vandas.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.