„A to se bude chodit očkovat každý rok?“  Tak zní velmi často používaná otázka odpůrců očkování. Dosud to totiž vypadalo, že přeočkování proti COVID-19 bude nutné po roce či roce a půl od druhé dávky. Nyní to však vypadá, že by to tak být nemuselo.

Imunita vůči koronaviru trvá nejméně rok, možná však i celý život. Podle dvou nových studií se časem imunita posiluje, zejména pak po očkování. Nejlépe pravděpodobně na tom budou lidé, kteří prodělali COVID-19 a později se nechali očkovat. Očkovaní lidé, kteří nikdy nebyli nakaženi, budou přeočkování pravděpodobně potřebovat, stejně jako malý počet lidí, kteří byli infikováni, ale jejich imunita nevyprodukovala silnou imunitní odpověď.

Obě studie se zabývaly lidmi, kteří byli vystaveni infekci koronavirem SARS-CoV-2 asi před rokem. Buňky, které si uchovávají paměť viru, přetrvávají v kostní dřeni a mohou chrlit protilátky, kdykoli je to potřeba. Alespoň podle jedné ze studií zveřejněné v pondělí v časopise Nature.

Druhá studie zveřejněná na webu BioRxiv zjistila, že tyto takzvané paměťové B lymfocyty pokračují v zrání a posilování po dobu nejméně 12 měsíců po počáteční infekci. „Studie jsou v souladu s rostoucím množstvím poznatků, která naznačují, že imunita vyvolaná infekcí a očkováním proti SARS-CoV-2 se jeví jako dlouhodobá,” řekl pro New York Times Scott Hensley, imunolog z University of Pennsylvania, který se nezúčastnil ani jedné ze studií.

Paměťové B lynfocyty produkované v reakci na infekci SARS-CoV-2 a obohacené očkováním jsou dokonce tak silné, že likvidují i různé mutace viru, což podle Michela Nussenzweiga, imunologa na Rockefellerově univerzitě v New Yorku, který vedl studii o zrání paměti, je úžasná zpráva. „Lidé, kteří byli infikováni a očkováni, mají opravdu úžasnou odpověď, úžasnou sadu protilátek, protože si své protilátky stále vyvíjejí,” řekl Dr. Nussenzweig.

Zdroj: New York Times


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.