Ministr vnitra Vít Rakušan v pondělí 29. ledna zavítal do Sokolova. Tam ho přivítali nejen místní, ale i známé osobnosti dezinformační scény jako Jiří Černohorský nebo Rudolf Vávra. Tématem, které při akci rezonovalo, byla podpora Ukrajiny. Černohorský například považuje ukrajinského prezidenta Zelenského za nacistu. A protože Česko jeho zemi podporuje, otázal se Rakušana, zda on i premiér Petr Fiala jsou rovněž „nacisti“. Rudolf Vávra se pro změnu dotazoval na údajnou nebezpečnost 5G sítí.

„Na dotaz, jaký je rozdíl mezi Karvinou a Sokolovem, Vít Rakušan sdělil, že v Sokolově se sedělo, v Karviné ne a navíc se tam podávalo pivo. I tak ale byla Debata bez cenzury, jak se diskuse jmenuje, velmi bouřlivá a mnohdy nebylo slyšet ani dotazy občanů. V sále kulturního domu se ozýval pískot, přítomní si během debaty vyříkávali své názory. Lidé bez mikrofonu křičeli na Rakušana, kterého nenechali mnohdy ani odpovědět. Některé musela i ministrova ochranka uklidňovat. Dokonce se ozvala i píšťalka a bouchnutí do stolu,“ konstatuje Deník.cz.

Řada dotazů se týkala Ukrajinců. Nesly se v duchu toho, proč Česko živí ukrajinské migranty na úkor českých občanů. Rakušan oponoval tím, že sedm z deseti ukrajinských uprchlíků už v Česku pracuje, a tak naopak přinášejí na daních více, než jaká je sociální pomoc od státu. Poukázal také na to, že průměrná kriminalita u ukrajinské menšiny je podobná jako u české populace, Ukrajinci tak nezvyšují v Česku kriminalitu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.