Facebookem se šíří další nesmyslný výpočet, který například uvádí, že lidem z Ukrajiny byla zvýšena humanitární dávka z 5 000 Kč na 8 000 Kč. „Uprchlická čtyřčlenná rodina Ukrajinců v ČR: Ubytování 390,-Kč/noc/osoba = 1560,-Kč/den/4 osoby, tzn. Za měsíc 46.800,-Kč + dávka 4 x dnes už ne 5000,-Kč, ale 8000,-Kč = 32.000,-Kč + příspěvek na stravování 200,-Kč/osobu/den, tzn. 24.000,-Kč/4 osoby/měsíc. (…) Jak si mohou dovolit sobě přidat, Ukrajincům přidat další 3000,-Kč a na rodinné příspěvky pro české rodiny přidají usmolených 200,-Kč/na dítě,“ stojí v zcela nesmyslném příspěvku.

Ve skutečnosti se jedná o závistivou snůšku lží a nesmyslů. V prvé řadě, humanitární dávka nebyla navýšena na 8 000 měsíčně, ale je stále 5 000 Kč a není stálá. „První dávka ve výši 5000 Kč je poskytována v prvním měsíci všem uprchlíkům, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. V případě, že budou i nadále ve finanční tísni a špatných sociálních poměrech, může stát vyplatit dávku ve výši 5000 Kč celkem šestkrát s tím, že od druhé výplaty už ověřuje finanční situaci,“ píše se na Měšec.cz. Vyplácení těchto dávek stojí stát přibližně 600 milionů měsíčně, nikoliv miliardy jak uvádí příspěvek.

Navíc příspěvek veškerou pomoc sčítá. Ve skutečnosti pomoc ve výši 5000 Kč není vyplacena těm, kteří dostávají stravu: „Na humanitární dávku nově nevznikne nárok uprchlíkům, kterým bylo bezplatně poskytnuto ubytování včetně celodenní stravy a základních hygienických pomůcek“.

Částka až 390 Kč na ubytování je vyplácena případně lidem, kteří rodinu ubytovali, nikoliv lidem z Ukrajiny.

Celý příspěvek na Facebooku hraje na city lidí, kteří si neumí nebo nechtějí zjistit základní fakta.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.