Na Facebooku se šíří fotografie článku z deníku Blesk z roku 2018, podle kterého u koncentračního tábora v Letech nebyly nalezeny hroby obětí. „Tunel za 460.000.000,-. Zlikvidovaný vepřín. Kdo to říkal už tehdy, tak byl označován za dezinformátora, rasistu a hrozil mu i kriminál,“ napsal Petr Kostka. Kostka naráží na článek deníku Blesk z roku 2018, který uvádí, že archeologům se nepodařilo najít hroby Romů. Už tehdy se navíc uvádělo, že nebyly nalezeny hroby, ale různé pozůstalosti po obětech ano a rovněž, že archeologický výzkum bude dál probíhat.

Zlom nastal v roce 2019. Tehdy byly nalezeny první hroby. „Oběti byly původně pohřbeny v nedalekých Mirovicích, ale co v táboře v zimě roku 1942 vypukla tyfová epidemie, už hřbitov nestačil – umíralo totiž více než deset vězňů denně. V lednu 1943 proto komise vybrala místo nového pohřebiště v lese za táborem,“ psal Český rozhlas o objevu. Místo se snažili nacisté zamaskovat. Archeologové jako první našli hrob mladé ženy a hrob novorozence.

„Výzkum na místě skončil a stanovil místa hrobů obětí tábora v Letech. Vedoucí týmu Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity řekl, že přesně zjistili, že takzvaný provizorní hřbitov je v areálu v těsné blízkosti žulového památníku. Některé ostatky jsou v hlubokých jamách, jiné uložené mělce. Vědci našli v této části jen hroby jednotlivců. Masové hroby by měly být podle dochované dokumentace v druhé straně na severovýchodě,“ uváděl web iDNES v roce 2019.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.