Prezident republiky ve svém “Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana 2017” řekl, že je starobní důchodce. „A závěrem, protože jsem sám starobní důchodce, bych chtěl popřát starobním důchodcům, aby v příštím roce došlo k výrazné valorizaci těchto důchodů,“ řekl konkrétně Zeman. Někteří lidé by mohli mít pocit, že snad prezident žije z příjmů ze starobního důchodu. Ve skutečnosti jeho příjmy jsou mnohem vyšší. Náklady hradní kanceláře pak jsou na historickém maximu a hrad se nevešel do plánovaného rozpočtu o více jak 84 milionů korun.

Plat prezidenta pro letošní rok činil 2 840 400 Kč, na náhradách pak dostal 2 643 600 Kč. Dohromady tedy dostal téměř 5, 5 milionů korun. „Podrobnosti stanovuje zákon č. 236/1995 Sb., respektive navazující sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí (aktuálně č. 401/2016 Sb.). Plat prezidenta doplňují ještě “náhrady výdajů”. Obojí spočítáme z takzvané platové základny, kterou aktuálně rozumějme 2,45násobek “průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za předminulý kalendářní rok”. Ministryně práce svým nařízením upřesňuje, že letošní základna znamená 65 733,50 Kč,“ píše server Kupní síla. Prezident dostává 3,6 násobek platové základny a jako náhrady mu je přisouzeno 335% platové základny.

Více zarážející je však rozpočet hradní kanceláře. Dle veřejně dostupných informací utratí hrad 522 milionů korun, což je o 84 více než mu bylo vyčleněno v schváleném rozpočtu státu pro rok 2017. Hrad například utratil na platech o více jak 10 milionů více jak očekával, správa Pražského hradu a zámku Lány daňové poplatníky stála o více jak 34 milionů více než bylo očekáváno, do rozpočtu na lesní hospodářství se dokonce hrad nevešel o 40 milionů. Jen pro porovnání. Poslední rok volebního období, kdy byl prezidentem Václav Havel 2003) stálo daňové poplatníky 308 milionů korun. Ceny vzrostly za tuto dobu o 31,07% (míra inflace). V přepočtu na současnost by to bylo tedy 403,5 milionů korun. Tedy o 118, 5 milionů méně než nás stála kancelář pod vedením Miloše Zemana.


Napsal Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.