Pojďme si rozebrat další dva hoaxy, které se šíří o prezidentských volbách v USA. Například známý prokremelský aktivista Jiří Černohorský šíří na svém Facebooku video, které má ukazovat údajné vykládání milionů hlasů z kamionů. „I found out where all the Democrats sent The Trump,“ je napsáno ve videu. V překladu: „Zjistili jsme, kam demokraté poslali Trumpovy hlasy“.

Ve skutečnosti video samozřejmě pochází úplně z jiné události. Je na něm natočeno ničení balíků indických peněz Pákistánci. Pochází z 4. ledna 2017. Zřejmě šlo o falešné peníze používané teroristy.

A tuto fotografii jste už někde viděli?

Údajně má jít o pohozené balíky s korespondenčními hlasy. Ve skutečnosti fotografie pochází z roku 2018, kdy si jeden pošťák takto usnadnil práci a pohodil balíky s poštou, kterou měl doručit. Samozřejmě byl po zásluze „odměněn“ a v práci okamžitě skončil.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.