Na sociální síti Facebook se šíří hoax, který tvrdí, že organizace Romea o.p.s., která zřizuje stejnojmenný zpravodajský web nejen pro Romy, donutila herce omluvit se za označení „cikán“.

Hvězda seriálu Most! v rozhovoru pro iDNES.cz použila několikrát slovo cikán a to se potom objevilo také v titulku článku – Cikánům musím vysvětlovat, že je to komedie, říká Franta ze seriálu Most! „Já mám oslovení cikán rád. Jsem na něj zvyklý,“ řekl například Godla.

„Všem Romům, kterých jsem se dotkl, se upřímně omlouvám, že jsem při rozhovoru řekl, že je mi jedno, jestli jsem Rom nebo cikán. Že je mi milejší, když mi budou říkat cigán,“ uvedl pro Idnes.cz Zdeněk Godla.

Nesmysl o donucení šíří například stránka Žabák Pepe. V příspěvku, který je plný pravopisných chyb tvrdí, že „se musel omluvit, protože se urazila celá Romea.“

A jak je ve skutečnosti? K omluvě vyzval Godlu uživatel Facebooku Ruda Novak. „Žádná Romea, ale já mu psal,“ přiznává se v příspěvku. „Co mě osobně moc mrzí je tvoje rezignace na to jak nám gadže říkají,“ psal mu mimo jiné v dopise.

Tuto nepřesnou informaci použil i ve svém show na FTV Prima herec Jan Kraus. „Já jsem se na Facebooku omluvil, že tak hluboko do historie jsem se nedostal, ale označení cikán se mi lépe snáší,“ řekl v Show Jana Karuse. Organizaci Romea nijak nezmínil.

V návaznosti na to se však vyskytl ještě druhý hoax, který je poměrně hojně šířen. A některými zcela vážně. Recesistická facebooková stránka „Marek Hollar, odborný politolog“, která předstírá fiktivního politologa s promigračními názory, zveřejnila výzvu k předběžnému opatření k okamžitému přerušení vysílání seriálu Most. K údajné výzvě se měly připojit romské neziskové organizace. Samozřejmě to není pravda. Seznam organizací je převzatý z již dříve sdíleného hoaxu o tom, kolik neziskových organizací se snaží pomáhat Romům. I seznam je vymyšlený, protože obsahuje celou řadu organizací, které neexistují. I přes naprosto absurdní vyznění a text příspěvku, celá řada čtenářů zveřejněné informaci věří.

„Já chápu, že se asi někdo bezvadně tímhle trollingem baví, ale bohužel v zemi, kde je mediální gramotnost na bodě mrazu, velká většina čtenářů vůbec nepochopí, že se jedná o nějakou legraci nebo vtip. Naopak většina lidí věří, že tady jsou nějaké organizace, které chtějí zakazovat komediální seriál Most! Je to samozřejmě nesmysl a lež,“ uvedl pro web Romea.cz Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace ROMEA, která je pod falešným příspěvkem také podepsána.

Dodáváme, že stát by se měl proti autorovi hoaxu bránit. V hoaxu se totiž objevuje i malý státní znak. Zákon o užívání státních symbolů České republiky (352/2001 Sb.) jasně říká, státní znak jsou oprávněni užívat jen zákonem jasně uvedené osoby, organizace a úřady.

Konkrétně se jedná o:

a)Poslanecká sněmovna a Senát, poslanec a senátor, Kancelář Poslanecké sněmovny a Kancelář Senátu,

b)prezident republiky a Kancelář prezidenta republiky,

c)vláda a Úřad vlády České republiky,

d)Veřejný ochránce práv a Kancelář Veřejného ochránce práv,

e)ministerstva a jiné správní úřady,

f)kraje, obce, městské obvody či městské části územně členěných statutárních měst a městské části hlavního města Prahy,

g)Ústavní soud,

h)soudy a státní zastupitelství,

i)ozbrojené síly a bezpečnostní sbory,

j)diplomatické mise a konzulární úřady České republiky,

k)Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace,

l)Úřad pro ochranu osobních údajů,

m)Nejvyšší kontrolní úřad,

n)Rada České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání,

o)Česká národní banka,

p)státní fondy,

r)vysoké školy, školy a školská zařízení zapsaná ve školském rejstříku podle zvláštního zákona

s)státní kulturní a vědecké instituce,

t)právnické a fyzické osoby, kterým je zákonem nebo na základě zákona svěřen výkon státní správy,

u)sportovci při reprezentaci České republiky

 

Je zřejmé, že nic z toho fiktivní osoba politologa není.

 

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.