„Nepochybně budeme v dalších dnech a hodinách vystaveni mohutné dezinformační kampani. Bude se spekulovat, bude se tvrdit, bude se vyvracet, možná se budou vyvěšovat falešná videa,“ řekl po útoku spojeneckých vojsk na Sýrii na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický. A zdá se, že měl pravdu.

V posledních dnech se na sociálních sítích začala opět šířit fotografie, která se již šířila v roce 2015. Na ní jsou naložené rakety údajně mířící na Ukrajinu. Fotografie je údajně z Ostravska.

Ve skutečnosti fotografie pochází z roku 2013 a to z Ruska. Přemýšlivého člověka okamžitě napadne, že takto se zbraně nepřepravují. Ani v Rusku. A má pravdu. Fotografie je sice pravá, ale na fotografii jsou vyfoceny znehodnocené kusy bývalé vojenské techniky. Jedná se o zastaralé rakety X22. Křídla a spodní hřebeny rakety už jsou odstraněny, prý pro pohodlnější dopravu. Neobsahují už ani řídící jednotku a munici, takže jsou neškodné.

Aeronet zase přišel s tím, že Česká televize odvysílala falešné obrazové zpravodajství ze Sýrie, divákům na obrazovkách ukazovala místo Damašku noční útok ukrajinské armády na město Luhansk z roku 2015. A kupodivu má částečně pravdu.

V článku na Aeronetu je přiloženo video, ve kterém je sestřih vysílání ČT o bombardování Sýrie ze strany USA. V tomto vysílání byly opakovaně použity záběry na noční město, na něž dopadají bomby a mělo jít podle ČT o Damašek. Jenže video pochází z roku 2015 z bombardovaného Luhansku. Což je nepochybně chyba.

Jenže Aeronet se tak trochu střelil do vlastní nohy. „ČT použila záběry publikované na twitterovém účtu Murada Gazdieva – novináře, který přináší informace pro Rusia Today- tedy jedno z médií ruské propagandy. Murad sdílel ono video a od něj jej ČT přebrala do vysílání. Gazdiev video následně stáhl s tím, že jde o fake news,“ napsal Jakub Mikel. Je pravdou, že ČT by si měla odvysílané záběry ověřovat a nevěřit zaměstnancům ruské televize. Po několika hodinách ČT záběry stáhla a nahradila je správnými od CNN.

Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com