Teroristické útoky Hamásu vyvolaly tvrdou reakci ze strany Izraele. Na Facebooku se šíří ovšem i nejrůznější hoaxy. Jeden z nich hovoří o tom, že izraelská armáda použila bílý fosfor. Originální fotografie byla přitom pořízena 23. března 2018 ve východní Ghútě u syrského Damašku. Tehdy zbraně použil pravděpodobně režim Bašára al-Asada podporovaný Ruskem.

Na stranu druhou se šíří i video, které obvinuje Palestince z únosu dětí. Na videu jsou malé děti zavřené v kleci pro zvířata, natáčející muž se tomu směje. Video bylo však zveřejněno 8. října 2023 a z videa je zřejmé, že už tehdy bylo minimálně 4 dny staré. Nakonec se ukázalo, že video je staré několik let. Video tedy pochází z doby před útokem Hamásu na Izrael.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.