Filip Fuchs na svém blogu na Idnes zveřejnil recesistický článek, který vypráví o tom, že dostal zaplaceno 2 500 Kč za účast na demonstraci proti Babišovi. Ačkoliv se v článku objevují absolutní absurdity jako: „přistoupila ke mně sympatická dívka (patrně vysokoškolská studentka) a se slovy: “Chcete si přivydělat?” mě k sobě téměř až přivinula. Celý zmatený a zaskočený nenadálou a zcela nečekanou přízní tak nádherného stvoření (dívka byla skutečně velice atraktivní) jsem pouze tiše hlesl: “Ano.” V ten moment mi dívka téměř až vrazila do ruky letáček s textem “Demisi!” a opodál stojící mladík přispěchal s transparentem “Babiše do koše!“

Nejabsurdnější část textu byla o výplatním místě v Týnské ulici. „V ten moment se celé – do té doby stojící, náměstí dalo do pohybu směrem do navazující Týnské ulice, k Domu U Zlatého prstenu, k předem avizovanému výplatnímu místu. Ač početný dav čítal odhadem několik tisíc lidí, vše probíhalo naprosto hladce a já jsem tak již ve 20:45 hrdě třímal v ruce svých 2 500 Kč (a odznáček s podobiznou George Sorose k tomu),“ dělá si legraci Fuchs. Absurdní je to z toho důvodu, že Týnská ulice je ze všech uliček kolem Staroměstského náměstí nejužší a několik tisíc lidí by se do ní ani nevešlo. Že jde o satiru je zřejmé i z ostatních jeho článků na jeho blogu.

Tuto evidentní recesi však sdílelo hodně lidí jako pravdu. Například neúspěšný kandidát za SPD na senátora Hynek Blaško. Článek zcela vážně převzal i konspirační web Tadesco.

Dezinformační web DT24 také publikoval článek s nadpisem: „Tuto informaci, která ovlivni nás všechny jaksi ČT24 zapomněla uvést. Čtěte, než bude pozdě.“

Píše se v něm, že: „Polská tv stanice TVP INFO informovala polské občany o tom, co EU, USA a NATO „upekly“. Samozřejmě, hlásná trouba protektorátního režimu v Praze, ČT24, nám, občanům České republiky, „zapomněla“ tuto informaci přinést. Na setkání Visegrádské skupiny v Praze předloží Frank-Walter Steinmeier devítistránkový dokument vzniku Evropského superstátu.“

Jako důkaz je předkládán dva roky starý článek uveřejněný státní televizí Polska TVP INFO.

Samotný fakt, že jde o dva roky starý dokument a dosud nebyly podniknuty jakékoliv kroky, je dostatečným důkazem k tomu, že se skutečně nic takového nechystá.

Absolutním nesmyslem je, že se jedná o společný dokument EU, NATO a USA. Dokument je pouze jakýmsi pracovním dokumentem dvou ministrů zahraničí. Zpracoval ho tehdy úřad ministra Franka Waltera Steinmeiera a také úřad Jeana-Marca Ayraulta. Frank-Walter Steinmeier je v současné době prezidentem Německa a nemá přímé pravomoci, jakkoliv ovlivňovat politiku EU. Ani Jean-Marc Ayrault v současné době již není ministrem zahraničí.

Co obsahuje skutečně dokument? 

Realita je jiná. Dokument není vyhlášením Evropského superstátu ani aplikací Nového světového řádu, nýbrž obecným návrhem společné strategie v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Plné znění dokumentu naleznete zde (anglicky).

Lajkit dezinterpretuje a straší. Nejedná se ani o NWO, ani o přípravu na válku. Pomineme, že se jedná o článek anonymní a označuje vládu za „protektorátní“, to není až tak podstatné. Důležité je, že prostudujete-li si zmíněný dokument strategie, záhy zjistíte, že se o žádné velké drama nejedná.

A také není od věci přečíst si něco o systému rozhodovacího procesu v EU. V žádném případě nejde o něco, co zlá EU někde potajmu „upeče“ a pak nám prostě přikáže.

Co tedy návrh skutečně obsahuje?

  • Spolupráci armád suverénních států.
  • Výměnu zpravodajských informací a koordinaci činností státních zpravodajských služeb.
  • Vytvoření společné námořní síly.
  • Společnou ochranu Schengenského prostoru.
  • Rozšíření pravomocí evropského žalobce na organizovaný zločin (zlepšení mezinárodní součinnosti, podmíněno úpravou národních trestních zákonů).
  • Odstranění daňových zvýhodnění (tzv. daňových rájů) v rámci EU.

Dokument jako první v ČR začal šířit dezinromační web Lajkit a AC24. Blíže se dokumentu věnoval již v roce 2016 Petr Nutil.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.