Na sociální síti Facebook se znovu šíří mnoho let starý hoax o ztraceném plačícím dítě s cedulkou s adresou. Z profilu Ludmily Laznové má 14 tisíc sdílení, z profilu Jitky Žákové má dalších několik set sdílení.

Text hoaxu:

„DEJTE SI POZOR a rozesílejte – není to výmysl Přeposílám: Pokud náhodou uvidíte dítě, které pláče a křičí, že se ztratilo a ví adresu (může ji mít napsanou třeba na lístečku, který Vám ukáže) … Nikam prosím nechoďte !!!!!!!! Zavolejte policii, ať pomůže ona ! V žádném případě neveďte dítě na uvedenou adresu. Můžete se stát obětí únosu. Je tu nová mezinárodní, dobře organizovaná mafiánská skupina, která unáší lidi za výkupné nebo na orgány, přičemž používá tento trik !!! Není to výmysl, bohužel, až takto jsme to dopracovali, že náš český stát je rejdištěm zločinců. Pošli to dál a tím pomáhej.“

Text, který varuje před snahou pomáhat se objevil poprvé v srpnu 2013 na Slovensku, v Česku pak v lednu 2014.

„Na tuto zprávu lze nahlížet ze dvou úhlů pohledu. Musím plně souhlasit s radou, že pokud byste našli ztracené plačící dítě, je opravdu nejlepší řešení zavolat policii, aby se o dítě postarala. Je to určitě lepší pro vás i pro dítě. Rodiče mohou být poblíž a mohou sami dítě hledat nebo také kontaktovat policii. Na uvedené adrese nemusí nikdo být. Co kdyby se cestou dítěti nebo vám náhodou něco stalo (dopravní nehoda, kolaps). Další rozumné důvody najdete jistě sami, nejenom hrozba nebezpečí.

Samozřejmě nechybí hoaxový podtext, oblíbené téma únosu. V tomto případě vás má dovést do pasti plačící dítě. Přiznejme si, že je to zbytečně komplikovaný pokus. Pokud je mi známo, policie neeviduje podobný případ, a pokud by se takové případy stávaly, jistě by mnohá média varovala a o případech informovala. Autor příspěvku neuvádí žádný ověřitelný zdroj, odkud se o popisovaném triku dozvěděl, jaké případy se staly a podobně,“ píše redaktor webu Hoax.cz Josef Džubák.

Zajímavé je, že hoax šíří osoby spojené s extremistickým prostředím. Ludmila Laznová z Českých Budějovic sdílí další hoaxy s „vlasteneckým“ podtextem, Jitka Žáková z České Lípy dokonce podporuje neonacistickou Národní obrodu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.