Sociální sítí Facebook se opět šíří letitý hoax. Týkat se údajného placení za užívání sociální sítě Facebook. Nepovedenou češtinou je také sdělováno, že pokud rozešlete zprávu alespoň 25 kontaktům, objeví se u profilu modrý odznak a FB bude nadále zdarma.


Text hoaxu:

„Vážení uživatelé na facebooku, facebook, předpokládejme, že je zavřený, v poslední době se stal velmi přelidněným, bylo mnoho účastníků, kteří si stěžovali, že facebook je velmi pomalý. členové. tuto zprávu pošleme, abychom zjistili, zda jsou účastníci aktivní nebo ne. Pokud jste aktivní, pošlete 25 uživatelům pomocí kopie a zobrazí se vám, že jste stále aktivní. * Ti, kteří tuto zprávu neodesílají do 2 týdnů, budou bez váhání vymazáni, aby vytvořili místo, které je v souladu s tvůrcem Facebooku, aby si udrželi své účty na Facebooku. Ujistěte se, že jste uživatel FB aktivní.Pokud to nemůžete přenést na 25 uživatelů, bude registrace vašeho účtu snížena bez zaváhání v neděli ve 20:12 Chat Talk Konec od posla: Mark Zuckerberg, zakladatel Facebook Ahoj, já jsem Mark, ředitel Facebooku. Ahoj všichni, zdá se, že všechna varování jsou skutečná. Použití Facebook vás bude stát peníze. Pokud tento řádek odešlete na jiný než váš seznam, váš odznak bude modrý a bude pro vás zdarma, pokud mi nevěříte, Facebook bude zítra zavřen v 18:00 a budete muset zaplatit za jeho otevření. To vše je v souladu se zákonem. Tato zpráva informuje všechny uživatele, že naše servery jsou v poslední době velmi zaneprázdněné. Pomozte tento problém vyřešit. Žádáme aktivní uživatele, aby tuto zprávu poslali každému z osob v seznamu kontaktů, aby potvrdili své aktivní uživatele Facebooku. Pokud tuto zprávu neposíláte na všechny kontakty na Facebooku, váš účet zůstane nečinný, takže ztratíte všechny kontakty bez odeslání této zprávy. Váš smartphone bude aktualizován během následujících 24 dnů.“


Komentář:

Celý text je šílený. Podobné texty se šíří už od roku 2007. Facebook rozlišuje dvojí ověření stránky. Modré označení/odznak se používá pro celebrity, veřejné osoby, politické strany či velké značky. Šedý symbol je pak pro stránky menších podniků a organizací.  V obou případech to znamená, že Facebook ověřil pravost dané stránky. Nemá to s placením nic společného a rozhodně toho nedosáhnete tím, že budete rozesílat spam.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.