Dezinformační server HlavnéSpravy vydal 6. února těžko uvěřitelnou zprávu, která tvrdí, že protestní hnutí Žlutých Vest vyhlásilo za prezidentku Francie Marin Le Pen. Někteří francouzští generálové spolu s policií se od prezidenta Macrona odvrátili a podporují Le Pen.

Celý text je naštěstí jen fantazií autora, jak by si představoval běh budoucích událostí. Přiznává to slovy ‘Určite ste zbadali, že tu samozrejme ide len o fikciu, ale o takú fikciu, ktorá má v sebe realistické korene.’ V textu je ale spousta analogií s Venezuelou a bojem o moc, který v tomto státě Jižní Ameriky probíhá mezi diktátorem Madurem a vůdcem opozice Guaidoem. Ukazuje nám to, jak by si prokremelští trollové představovali svrhávání vlád v demokratických zemích se svobodnými volbami.

Autor pak posléze pokračuje v reálném světě, ale jeho text nejde od předchozí fikce moc dobře odlišit. Píše, že ‘protesty opozície proti Madurovi majú podstatne menší rozsah ako demonštrácie a protesty proti Macronovi a koncentrujú sa takmer výlučne len na Caracas.’ Fakta však říkají něco jiného. Protesty proti Madurovi jsou masové a v cele zemi se jich v lednu účastnily statisíce až miliony lidí. Protestuje se v celé zemi a hlavně ve velkých městech Caracasu, Valencii, Maracaibo a Barquisimeto, jak píše článek agentury Bloomberg. Naproti tomu protesty ve Francii nedosahují takového rozsahu, počet lidí je od prosince 2018 o několik řádů nižší než ve Venezuele. Rozsah francouzských protestů neustále klesá od demonstrací, které se udály v listopadu.

Autorovi se nakonec nelíbí, že média počet protestujících na začátku února odhadly na desetitisíce po celé Francii. Jeho vlastní odhady založené na neznámých zdrojích jsou 270.000 lidí, kteří protestovali. To je ovšem přestřelené, tolik lidí navíc přišlo na demonstrace jen na začátku protestů v listopadu 2018.

Je hezké, že myšlenka Kláry Samkové ‘Sice to není pravda, ale mohla by být!’ dezinformátory neopouští.

Pozn. šéfredaktora: Podobnou hloupost šíří i Ivan David na webu Rukojmí.cz. V článku “Senátor Jiří Drahoš se prohlásil prezidentem ČR…” píše zase o Jiřím Drahošovi. Problém obou článků jeden zásadní. Maduro totiž ve Venezuele odmítá vyhlásit demokratické volby. Macron i Zeman jsou vítězi demokratických voleb.


wpseo_editor