Poplašné zprávy a hoaxy se internetem šíří ve vlnách a bývají využívány opakovaně. Dnes se podíváme na recyklovaný hoax o lodi pašující zbraně pro uprchlíky.  

Dobré hoaxy se vracejí

Poplašné zprávy a hoaxy se internetem šíří ve vlnách a bývají využívány opakovaně, třeba i po několika letech. O tom jsme již mohli přesvědčit ve znovuzrozeném hoaxu o Halal produktech, či v hoaxové legendě – lodi přecpané uprchlíky.

Zdá se, že i tato poplašná zpráva o lodi se zásilkou zbraní a humanitární pomoci pro uprchlíky má stejný potenciál. Poprvé jsme o ní psali v září 2015, nyní nás na jeho zmrtvýchvstání upozornil jeden z našich čtenářů. Pojďme si celý případ připomenout.

Zbraně na lodi – Fakta

Na začátku září řecké námořnictvo kontrolovalo loď Haddad 1 mířící z Antwerp přes Turecko do Libye. Při kontrole se ukázalo, že veze několik tisíc střelných zbraní. O případ informoval například server Yahoo News. O adresátovi zásilky se vedly spory ( Yahooo hovoří o Libyjských islamistech ), jisté však je, že tato loď nemířila do Evropy.

Yahooa

Web Creta Post zveřejnil video ze zadržení lodi:

https://youtu.be/CynAuxBFxJw

 

Takže si to zopakujme – Řekové zadrželi loď pašující zbraně, mířící do Libye.

Zbraně na lodi – Hoax

Server Aeronet si vymýšlí jako obvykle. Tvrdí, že posádka deklarovala obsah zásilky jako pomoc pro uprchlíky, což bylo v rozporu s dokumentací. To vzbudilo podezření a proto byla loď kontrolována. V oficiálních zdrojích zmínky o pomoci pro uprchlíky nenajdeme. I kdyby však posádka tvrdila, že veze pomoc pro uprchlíky, nelze toto považovat za důkaz, že měla loď cokoliv společného s uprchlíky. Zpráva z řeckého Huffington Post uvádí, že je možné, že náklad byl určen pro bojovníky IS, což se dále vyšetřuje. Dále ve zprávě najdeme informaci o tvrzení posádky, která údajně o obsahu nákladu neměla tušení. Ve zprávě není žádná zmínka o pomoci pro uprchlíky.

Server Aeronet vychází z videa umístěného na serveru Youtube.com ( video bylo již smazáno autorem – pozn. red ) V popisu tohoto videa najdeme zcela lživé informace: “Náklad plný pomoci pro muslimské “uprchlíky ” dorazil do Řecka a hádejte, co v něm bylo? Byl plný zbraní. Proč o tom média mlčí? Řecká pobřežní stráž chytne loď pašující zbraně a munici do EVROPY, zrovna když MUSLIMŠTÍ EXTREMISTÉ vstupují do EU a tváří se jako syrští UPRCHLÍCI.”

Aeronet dále ve zprávě uvádí, že “loď vyplula z Turecka a mířila podle vyšetřovatelů do válkou zmítané Libye, ovšem podle řeckých médií to není jisté a loď mohla mířit i na některý z řeckých ostrovů anebo do Itálie.” Jak uvádí komunita Stop náboženské i rasové nenávisti, která hoax objevila, loď měla zakotvit v Misratě a řecká policie ji zadržela plující do Libye jihovýchodně od Kréty.

Hoax sdílela iniciativa Islám v ČR nechceme, po upozornění na nepravdivost zprávu odstranila.

Hoax – znovuzrození

Hoax se však objevuje znova, a v inovované verzi pod názvem Nábytek z Turecka ho šíří např. web Zvědavec.org.

Nábytek z Turecka

Využívá přitom staré fotografie, kterým dodává nový lživý kontext. A Facebook samozřejmě nezůstává pozadu.

-1 Mária


administrator

Tým manipulatori.cz