Facebooková stránka Bratrstvo, která plní sociální sítě různými citáty po vzoru Řádu koruny a meče, se nechala nachytat „na švestkách“. A s nimi i Parlamentní listy. Na obranu redaktorů Parlamentních listů nutno dodat, že nesmyslný článek web stáhl.  

„NATO by podle názoru spolkové ministryně obrany mělo namířit některé své jaderné zbraně na Petrohrad, Moskvu a další velká ruská města. „Pokud to nejde jinak, musíte udeřit jako první,“ zaznělo z úst německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (CDU). Její slova přinesl server Berliner Express,“ zněl text na Parlamentních listech, než byl stažen.

Problém ovšem je, že ministryně obrany Ursuly von der Leyenové nikdy nic takového neřekla. Text pochází z recesistické stránky Berliner Express. V saterickém článku se údajně hlásila ke konečnému řešení a k odkazu nacisty Joachim Freiherr von der Leyen. To by bylo samozřejmě v Německu naprosto nepřípustné a znamenalo by to obrovský skandál. Stačí si jen vzpomenout, jak velkou reakci politiků i uživatelů sociálních sítí nedávno vyvolal spolupředseda krajně pravicové Alternativy pro Německo Alexander Gauland. Na sjezdu mládežnické organizace AfD v duryňském městě Seebach totiž označil Adolfa Hitlera a dvanáctiletou éru nacismu jen za skvrnku na jinak velkolepé tisícileté historii Německa.

 „Nová online satira,“ začíná příspěvek představující projekt Berliner Express. „Zjistili jsme také, že existuje nedostatek on-line satiry a na internetu je málo recesistické kritiky vládnoucího (politického, sociálního a ekonomického) systému. Chceme to vyřešit pomocí našeho Berliner Express,“ píší v představení.

Stránka Bratrstvo je prý „komunitou vlastenců, patriotů, národovců a pronárodních aktivistů. My, členové BRATRSTVA jsme si navzájem bratrem a sestrou“. Má prsty například v čtvrteční a páteční demonstraci na Klárově proti mezinárodním smlouvám, ke kterým se ČR nikdy nezavázala.

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.