Jen na facebookové stránce Daňový poplatník má ten obrázek přes 5500 sdílení. Potíž je, že údajný zasvěcený postřeh o toleranci kanadský moderátor Jiggs McDonald nikdy nepronesl.

Požadavek na stavbu podniků s názvy, které svými názvy narážejí na různé aspekty islámu (gayclub Turban Cowboy, vepřový gril Iraq of Ribs a podobně), koluje po internetu přinejmenším pátým rokem. Na serveru Snopes.com na něj narazili v interview, které pořídil Glenn Beck s Gregem Gutfeldem pro televizní stanici Fox News. Souběžně se poukaz na údajný zasvěcený postřeh začal objevovat na různých diskuzních fórech. Kde naopak případnou kontroverzi okolo “postřehu” nenajdeme, je Wikipedia, která poukazuje na jedinou politice se blížící aktivitu pana McDonalda – v roce 2008 tento moderátor kvůli společenské krizi v Thajsku uvízl na letišti cestou z dovolené a rozhodně o tom nenapsal žádný postřeh.

Nejblíž k panu McDonaldovi se pátrání dostalo k datu 17. srpna 2010, kdy v jednom ontarijském listu vyšel editorial, který se kriticky vyjadřoval o stavbě mešity poblíž Ground Zero. Jeho autorkou ovšem je Mindelle Jacobsová a jak se lze snadno přesvědčit, text se údajnému zasvěcenému postřehu ničím nepodobá.

Asi nejblíž ke zdroji původního textu se dostáváme k datu 27. února 2011 – tento zdroj uvádí, že údajným autorem “postřehu” je prostě Kanaďan. Je ovšem také možné, že autorem je Australan anebo někdo z Nového Zélandu.

Jiggs McDonald každopádně v Orillii v Ontariu žádný zasvěcený postřeh neuvedl. Kdo mu ho připsal, nejspíš nezjistíme. Do seznamu citátů, které jejich údajní autoři nikdy neřekli, každopádně přibyl další.


editor

Žurnalista, autor literatury faktu, publisher Manipulátoři.cz.