Česká odnož Parlamentních listů často sdílí dezinformace, ale občas je alespoň na upozornění stahuje. Slovenská odnož si už s ničím takovým starosti nedělá. Parlamentní listy na Slovensku vlatní Michal Voráček, který s Ivo Valenetou vlastní i české PL. Nedávno Voráček koupil i slovenský deník Pravda.

„Zakažme alkohol během ramadánu, zaznělo od německých Zelených,“ zněl nadpis dalšího hoaxu na webu Parlamentní listy, než někdo článek stáhl. Slovenské Parlamentní listy šíří nesmysl dál. Podle dezinformace měla návrh podat místopředsedkyně německého Bundestagu a rovněž spolupředsedkyně Zelených Claudia Rothová.

A proč je to nesmysl? Článek opět pochází ze saterického webu Berliner express. „Jde jasně o prokázanou, ani ne falešnou zprávu jako satiru. Pro naprostou jistotu jsem si tedy ještě podíval ostatní články na daném webu, zda jde skutečně o satiru. Hned na první straně jsem si přečetl např. článek o tom, jak Čínský fotbalový svaz za více než 150 miliard eur odkoupil Německý národní fotbalový tým a že v případě vítězství Německa na MS bude trofej vystavena v Číně v Pekingu. Nebo článek o tom že německé zákony po novém omezují množství kokainu v Coca-cole na 0,2 gramu na litr,“ píše Tomáš Mihalík. Parlamentní listy nezarazila citace, že „když jsem držela dietu a jedla celé dny jen saláty, tak jsem se také necítila úplně nejlíp, když si někdo začal v mé blízkosti vybalovat šťavnatý tofu burger,“ která se objevuje v satirickém článku a zní „na první dobrou“ jako jasná recese. O webu Berliner express jsme psali již předevčírem.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.