Originální zápis do skupiny hoaxů se postarali čeští ‘vlastenci’ 19. února. Na několika FB profilech se objevilo video, na kterém muži v arabských oděvech s vlajkou Kuvajtu zpívají na Staroměstském náměstí v Praze.

Antoním Pavlica doprovází video svým komentářem ‘Tohle je jenom začátek Islámské revoluce, brzo to budou dělat všude pod rouškou přiblížení se společnosti, pak se začnou modlit v ulicích a bude Muslimské jaro. Dnes Staroměstské náměstí !’ Sdílela také Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Praha – SPD s popiskem ‘To si takhle jdete centrem Prahy a na Staroměstském náměstí taková produkce.’ Samotní fanoušci SPD však mají jasno, jejich komentáře pod příspěvkem a ve sdíleních obsahuje urážlivé výroky na adresu vystupujících a obviňování, že prý šlo o muslimskou provokaci. Video jsou poměrně hojně sdílené.

Co se to v Praze dělo? Opravdu jsme na prahu islámské revoluce?

Samozřejmě, že ne. V Praze vystoupil Kuvajtský folklórní soubor Al-Randi a na Staroměstském náměstí zahráli několik písní. Stalo se tak při příležitosti výročí vzniku Kuvajtu (slaví se 25. února) a Dne Osvobození od Irácké okupace v roce 1991 (26. února). Na své FB stránce o tom píše Ambasáda České Republiky v Kuvajtu.

Selháním ‘vlasteneckých’ skupin se zabývá také článek on Jenny Nowak na serveru Fórum24, který rozebírá situaci kolem pozvání souboru „Jsme rádi, že i díky spolupráci s naší ambasádou se podařilo připravit cestu kuvajtského folklórního souboru Al-Randi do ČR. Dnes se představili na Staroměstském náměstí, zítra zahrají na kuvajtské státní recepci,“ píše se na twitterovém účtu českého velvyslanectví v Kuvajtu. Soubor skutečně dorazil a 19. února v centru Prahy, tak jak už to mají pěvecké soubory ve zvyku, zazpíval a trochu zatancoval. Na tom by samozřejmě nebylo nic tak pozoruhodného. Byli pozváni, a to u příležitosti hned dvou kuvajtských státních svátků, Národního dne a Dne osvobození, které se v Kuvajtu slaví 25. a 26. února. Veřejné vystoupení bylo samozřejmě předpisově ohlášeno na Magistrátu hlavního města Prahy. Konalo se na Staroměstském náměstí, kde vídáme nejrůznější kulturní, zábavné či reklamní akce denně.’

Česko má v Kuvajtu výborné renomé a to zásluhou dvou zásadních události kuvajtských dějin. V roce 1963 bylo tehdejší Československo jednou z prvních evropských zemí, která si v právě vyhlášeném státě založila ambasádu. Druhým důležitým momentem byla účast elitní protichemické jednotky v první válce v zálivu. Na jaře roku 2018 byli tehdejší čeští veteráni pozváni do Kuvajtu vysokými důstojníky kuvajtské armády a dostalo se jim velké pocty, jak popisuje článek o návštěvě na serveru Aktuálně.cz. Česko je častou destinací pro kuvajtské turisty, kteří si oblíbili hlavně Teplice a Karlovy Vary. Mezi zeměmi probíhá výměna studentů a nejrůznější kulturní akce – například výše zmíněné vystoupení folklorního souboru.

Smutným svědectvím o stavu české společnosti je široká a silná odezva v cílové skupině nacionalistických a xenofobních hnutí. U Antonína Pavlici má video přes 1.500 sdílení a u pražských Okamurovců 960. Už se asi nedozvíme, jak by tito lidé reagovali na informaci, že Kuvajtu ke dvěma významným dnům popřál také prezident Zeman a premiér Babiš.


wpseo_editor