Pavel Tobiáš na sociální síti Facebook sdílel fotografii, která má prý zachycovat nepokoje v Paříži z 19. dubna. V příspěvku pak píše, že „Média mlčí o situaci v Německu, Anglii, Francii, Itálii“ a rovněž popisuje apokalyptické scénaře, jak EU se hroutí. Vymyšlený příspěvek má už téměř 3 000 sdílení.

Média skutečně mlčí, protože je fotografie i celý příspěvek je hoax. Ve skutečnosti fotografie je z července 2015 a zachycuje protest (1, 2) proti propouštění poblíž eurotunelu v Calais.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.