Spousta lidí evidentně věří novinářské kachně, která se objevila nedávno v příloze Víkend deníku MF Dnes. Podle článku bude možný sběr hub v lesích jen na speciální průkaz od houbařského svazu. Ačkoliv článek vydala Mladá fronta jako recesi, Miroslav Velek si článek ofotil a bez upozornění, že jde o novinářskou kachnu ji publikoval na Facebook. Za dva dny fotku sdílelo přes 6 tisíc uživatelů.

 „I když byl článek o zpoplatnění sběru hub v ČR od října letošního roku uveřejněn nedávno v magazínu „Víkend DNES“ v rubrice „Víkendová kachna“, a tedy jde o zprávu fiktivní, přesto pro jistotu zdůrazňujeme: Nic takového nehrozí. Zmiňovaný fiktivní článek přitom cituje ministra zemědělství Miroslava Tomana, který měl uvést, že „novela zákona 289/1995 Sb. zavádí povinnost vlastnit tzv. houbařský lístek, který vydávají obecní či městské úřady. Kromě uhrazení správního poplatku ve výši 2 000 Kč za kalendářní rok je podmínkou i členství v Českém houbařském svazu, úřední přezkoušení ze znalosti jedlých a jedovatých hub a pravidelná účast na lesních brigádách.“ To může některé nepozorné čtenáře zmást. Skutečnost, že tomu tak není, potvrdilo portálu Naše voda i tiskové oddělení Ministerstva zemědělství,“ uvádí k hoaxu web Naše Voda.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com