Sociální sítí Facebook se šíří citát, který je přisuzován profesoru Sucharitovi Bhakdimu. Výrok měl údajně být pronesen na nějaké konferenci 7. října 2020. „Epidemie skončila v celém Řecku i v celé Evropě! Testy, které používáte pcr jsou falešné a dávají vám falešné výsledky a čím více testů, tím více falešných výsledků vychází v počtu a procentech… není to nový virus, ale sleduje nás už mnoho desítek let,“ zní údajný citát.

Citát má hned tři hlediska. První je, že pravost citátu se nám nepodařilo ověřit. Protože se v citátu hovoří o Řecku, prohledávali jsme řecké zdroje, rovněž zdroje v němčině a angličtině. Tento citát se nám nepodařilo ověřit a rovněž dohledat, že v tento den profesor Sucharit Bhakdi vystoupil na nějaké konferenci.

Druhou rovinou je, že informace v citátu jsou nepravdivé. Pandemie koronaviru SARS-CoV-2, potažmo onemocnění COVID-19, stále pokračuje a počty nakažených rostou. Přesnost PCR testů je velmi dobrá, například u nového testu českobudějovické firmy Protean se vykazuje přesnost 95 až 98 procent. S tvrzením, že čím více se provádí testů, tím více je falešných výsledků lze souhlasit. Není ale pravdou, že koronavirus SARS-CoV-2 nás sleduje desítky let. Vir byl oficiálně identifikován 7. ledna 2020.

Poslední rovinou je osoba profesora Sucharita Bhakdiho. Od začátku pandemie je kritizován za své postoje. Například v dubnu 2020 byl jedním ze signatářů dopisů odsuzujícího opatření proti šíření koronaviru, který se šířil na hlavičkovým papíře Federální ministerstva vnitra Spolkové republiky Německo bez vědomí ministerstva. Německý medicínský web Medical Tribune uvádí, že „drtivá většina odborníků“ považuje Bhakdiho teze o COVID-19 za nevědecké. Byl mnohokrát kritizován organizacemi kontrolujícími fakty. Například rakouskou stránkou Mimikama, veřejnoprávní tiskovou agenturou DPA, rozhlasovou sítí SWR3, nebo fact-checkovým webem Correctiv.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.