Známá postava dezinformační scény Jan Dlouhý popírá, že krematoria nestíhají zpopelňovat zesnulé. „V 5 krematoriích mi bylo sděleno, že k nárůstu na podzim došlo, ale tento nárůst je pravidelný ročně. Jsou období, jak mi řekli i majitelé pohřebních služeb, kdy lidé umírají více a kdy méně a výkyvy v úmrtnosti nemají nic společného s plandemií covidu,“ tvrdí Dlouhý.

S kterými pěti krematorii hovořil, však nenapsal. Obecně však situace v krematoriích je špatná. Na hranici kapacit fungují v současné době krematoria v Olomouckém kraji. Například z Jeseníku vozí zemřelé až do Brna. Nejsou tak schopna pomoci přetíženému Moravskoslezskému kraji, kde musí koordinovat rozvoz zemřelých ke zpopelnění do jiných regionů.

Vedle Moravskoslezského kraje se podle Hamáčka mohou k naplnění kapacit v příštích dnech a týdnech na doraz dostat i zařízení v dalších krajích. Další krematoria v Česku se dostala na hranu svých kapacit.

Krematoriím ve většině krajů zatím kapacity postačují, i když zesnulých je nyní proti běžnému stavu více. Nárůst počtu mrtvých někde řeší dvousměnným provozem, ve Zlíně uvažují o třetí směně.

Nadměrný počet úmrtí eviduje dlouhodobě Český statistický úřad. Například v 44. a 45. týdnu minulého roku zemřelo za týden o více jak 2000 lidí více, jak tomu je v tuto dobu obvyklé.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.