Na sociálních sítích znovu koluje (1, 2) letitý hoax. Ten si vymyslela známá dezinformátorka Nela Lisková.

Text hoaxu:
„Pirátská Internacionála byla založena v roce 2010 v Bruselu. Podporu vzniku hnutí zajistil miliardář George Soros. Sdružuje všechny pirátské strany na světě. Vůdcem hnutí je muslim narozený ve Švýcarsku Guillaume Saouli.“

V prvé řadě je nutné napsat, že nic jako Pirátská internacionála neexistuje. Existuje jen nevládní organizace Pirate Parties International což lze přeložit jako Internacionála pirátských stran. Nutné říci, že se jedná o mezinárodní nevládní organizaci, která sdružuje piráty z celého světa, nicméně oficiálním zástupcem českých pirátů je Evropská pirátská strana, jejichž předsedou je Čech Mikuláš Peksa. Evropská pirátská strana (PPEU) vznikla roku 2014 jako sdružení evropských pirátských stran.

Zpět ale k Internacionále pirátských stran. Předsedou organizace je Bailey Lamon, místopředsedou je Gregory Engels. Zástupcem českých pirátu zde je manažer zastupitelského klubu na Praze 3 Michal Gill. „Nikdo z nich se k islámu nehlásí, ačkoliv členy Pirátů jsou jak křesťané, tak i muslimové, židé nebo ateisté. Každý z nich se může účastnit voleb, jak je v demokratickém státě běžné. Už od svých začátků používáme transparentní účty, které umožňují vyhledat veškeré detaily o hospodaření. A George Soros Pirátům za tuto dobu nepřispěl ani jednou,“ píší Piráti.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.