Sociálními sítěmi a e-maily se šíří komentář, který tvrdí, že kvůli koronaviru přestala existovat EU. Respektive kritizuje, že údajně neexistuje žádná koordinace v rámci EU k zabránění šíření koronaviru.

„Všimli jste si, že v souvislosti s epidemií koronaviru přestala EU existovat? Žádný krizový štáb, žádná koordinace na centrální úrovni, která by zabránila šíření koronaviru. Žádné metodické pokyny, žádné kvóty na zdravotnický materiál, tak aby se dostalo na všechny, žádné omezení pohybu osob, zkrátka absolutně nic ze strany EU. Totální ticho! EU hraje mrtvého brouka. Každý stát kope sám za sebe, hasí situaci s koronavirem po svém. Němci zadržují objednaný zdravotní materiál Slovensku i Švýcarsku s tím, že jde o nelegální vývoz. Žádná evropská solidarita. Ta zřejmě končí při kvótách na přerozdělení migrantů a vymáhání dalších příspěvků do rozpočtu v důsledku Brexitu. Ještě že se von der Leyen stihla vyfotit s Grétou,“ stojí v textu. O komentáři píše například Sputnik.

Opravdu EU v této věci nic nedělá? Evropská unie podpoří výzkum na vakcíny proti koronaviru. Evropská komise stanovila v pátek 13. března Koordinovanou reakci EU na dopady koronaviru. Evropská komise rovněž navrhla uzavřít na měsíc vnější hranice EU.

„Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poté oznámila, že se šéfové unijních zemí dohodli na novém tzv. corona fondu, do nějž by Komise měla do konce týdne uvolnit 7,5 miliardy eur. Tyto peníze by měly co nejdříve podpořit zdravotnické systémy jednotlivých států, malé a velké firmy a další citlivé sektory ekonomiky. Zároveň pak budou mít čerpající státy možnost požádat o další prostředky z unijních fondů, k jejichž čerpání by jinak musely splnit podmínku spolufinancování,“ píše Deník N. Ve hře je také stále společný nákup ochranných pomůcek.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com