Server Blesk.cz uveřejnil v květnu 2011 zprávu o zavražděné devatenáctileté finalistce soutěže o královnu krásy z Krymu, Katje Korenové. Server uvedl, že dívka zemřela kvůli tomu, že se svou účastí v soutěži provinila proti islámskému právu šaría.

Dále uvádí, že za vraždu byli zatčeni tři muslimští mladíci, z nichž jeden, Bihal Gazijev, uvedl, že Katja měla být zavražděná právě kvůli tomu, že “porušila pravidla islámu”. Obdobně o události informovala také další zdejší média, například Novinky.cz. Zprávu letos znovu nasdílela (29. února) facebooková stránka Blok proti islámu a tato zpráva se tak znovu dostala do oběhu díky sedmi stovkám sdílení (po pěti letech od události).

Screenshot: Blesk 31.5 2011

Katju †19 ukamenovali za soutěž krásy

Blok proti islámu:

katja_bpi

Fakta

Ani Blesk.cz, ani Novinky.cz, neuvádí žádný zdroj. Jeden ze zpravodajských serverů, který se zprávou v roce 2011 přišel, je i bulvární Daily Mail, ten ale neposkytuje žádné další informace. Britský seriozní list The Telegraph zprávu uvádí na pravou míru, kdy upřesňuje, že hlavním podezřelým byl Bihal Gazijev, který podle policie měl už delší dobu duševní problémy a ke Katje si vypěstoval “nezdravou a neopětovanou obsesi”. Dále se v textu dozvíme, že podle policie nemá případ žádné náboženské nebo etnické konotace, nedá se proto ani hovořit o kamenování v kontextu, v jakém je bylo v českých médiích uváděno. Šlo o duševně nemocného mladíka, který zabil svoji spolužačku. Článek dále uvádí, že ač na Krymu žije početná skupina krymských Tatarů, nejsou známy žádné případy toho, že by uplatňovala šáriu.

Screenshot z článku telegraph.co.uk
Screenshot z článku telegraph.co.uk

Podle zpravodajského serveru CBS News se podle oficiálních stránek ukrajinského ministerstva vnitra Gazijev k vraždě přiznal a jako svůj důvod uvedl, že dívku “chtěl zabít”, žádný z náboženských důvodů nezmínil. Podrobně se případu věnovalo také Rádio Svobodná Evropa, které přináší mimo jiné vyjádření ukrajinských úřadů.

Doplnění

Blesk znovu vydává 6. 3. 2016 zprávu se zcela jiným vyzněním, než jaké bylo v článku původním ( v r. 2011 ).

Krásná Katja †19 Před ukamenováním ji chtěl znásilnit

Hoax – odůvodnění

Vzhledem k tomu, že původní článek neuvedl konec celého případu, vyjádření policie, ani předchozí výskyt pokusů vykonávat tresty podle určitých výkladu šárijy, považujeme sdílení zprávy v daném kontextu za manipulaci / hoax.

Publikováno na webu hatefree.cz


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.